Development of a machine vision system for on-loom and real-time defect detection of woven fabrics with different constructions
Farklı tasarımlardaki dokuma kumaşların tezgah üzerinde gerçek zamanlı hata denetiminin yapılabileceği yapay görme sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 790597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK, PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, dokuma makinesi üzerinde yapay görme sisteminin geliştirilmesi ve dokuma işlemi sırasında kumaş hatalarının tespitidir. Kumaş yüzeyindeki kusurlu bölgelerin tespit edilerek uzun metrajlarda bu kusurların oluşmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Tespit için atkı kaçığı, yağ lekesi ve uçuntu tipi kusurlar belirlenmiştir. Algoritma uygulama çalışmaları, her hata tipi için 50 örnek görüntü karesi elde edilerek toplam 200 görüntü karesi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Prototip yapay görme sistemi bir dokuma makinesi üzerine inşa edildi. Seçilen algoritma, dokuma işlemi sırasında gerçek zamanlı olarak uygulandı. Gerçek zamanlı uygulama için kullanım arayüzü hazırlanmıştır. Geliştirilen sistem ve görüntü işleme algoritmasının endüstriyel bir dokuma tezgâhı üzerinde uygulanabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is developing the machine vision system on the weaving machine and detection of fabric defect during the weaving process. It was aimed that the defective regions on the fabric surface will be detected and occurrence of these defects among long meters will be prevented.Weft lacking, oil stain and fly type defects were determined for detection. The algorithm application studies were conducted over totally 200 image frames by acquiring 50 defect sample image frames for every defect type. The selected algorithm was applied real time during the weaving process. Use interface was prepared for real-time application. It was revealed that the developed system and image processing algorithm can be applied on an industrial weaving loom.