Sigara içen bireylerde akdeniz diyetinin potansiyel koruyucu etkilerinin gen düzeyinde incelenmesi
Investigation of potential protective effects of mediterranean diet at gene level in smoking individuals
  1. Tez No: 790620
  2. Yazar: İLAYDA ALTUNCEVAHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Genetik, Nutrition and Dietetics, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı birçok sağlık problemi ile ilişkilendirilen sigara kullanımına karşı, Akdeniz diyetinin koruyucu bir etkisinin olup olmadığının moleküler düzeyde incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ekim-Aralık 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği'ne başvuran 18-55 yaş arası katılımcılar ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların herhangi bir kronik hastalık tanısının olmaması, ilaç kullanmamaları, kadınların menapoza girmemiş olması ve sigara içmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın katılımcıları Akdeniz diyetiyle uyumlu (n=24) ve Akdeniz diyetiyle uyumsuz (n=24) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Katılımcılara kişisel özelliklerini içeren kişisel bilgiler formu ile Akdeniz diyetine uyumlarını belirleyen Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) uygulanmıştır. Alınan kan örnekleri, metabolizma ile ilişkili genlerin ekspresyonlarının saptanması amacıyla laboratuvar ortamında kantitatif PZR yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular: Diyete uyumlu beslenen grubun MEDAS skor ortalaması 8,17±1,13, uyumsuz beslenen grubun skor ortalaması ise 3,54±1,22 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Smoking is related with many health problems. The aim of this study is to examine whether the Mediterranean diet has a protective effect against smoking, at a molecular level. Materials and Methods: The study was conducted between October-December 2021 at Sağlık Bilimleri University Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Phsyical Medicine and Rehabilitation Clinic, with participants between ages of 18-55. It was aimed that the participants did not have any chronic diseases, did not use any drugs and did have a tabocco smoking habit. Menopause was exclusion criteria for women participants. The participants of the study were divided into two groups as who has dietary habits compatible with the Mediterranean diet (n=24) and who has dietary habits incompatible with the Mediterranean diet (n=24). A personal information form and the Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), were used to determine groups and define characteristics of participants. The blood samples analyzed in vitro by quantitative PCR method in order to determine the expressions of related genes. Results: The mean MEDAS score of the group followed a diet in compliance with the Mediterranean diet was found to be 8.17±1.13, and the mean score of the group followed an incompatible with the diet was found to be 3.54±1.22.