Tedarik zinciri yönetiminde elektronik veri değişimi uygulamaları
Electronic data interchange practices in supply chain management
  1. Tez No: 126748
  2. Yazar: MUSTAFA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE ELEKTRONİK VERİ DEĞİŞİMİ UYGULAMALARI ÖZET Tüm dünyada küreselleşme ile birlikte rekabet daha da artmış, ürün ömür çevrimleri kısalmış, ürün kabiliyetleri ve güvenilirliği konusunda artan yüksek müşteri beklentileri, esneklik ve satış sonrası hizmet karşısında, işletmelerin, karlarım ve niyetlerinin optimize etmek, rekabet gücünü korumak arttırmak isteyen firmalar Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) kavramının önemini anlamışlardır. Tedarik Zinciri Yönetimi özellikle toplama maliyetlere ve bilgi akışının zamanlılık, esneklik ve doğruluğunun sağlanması ve yeni müşteri memnuniyeti odaklı pazarlama stratejilerinde önemli rol oynamaktadır. Tedarik Zinciri Yönetiminde müşteriye en fazla katma değerin sağlanması için, ürünün hammadde aşamasından nihai tüketiciye ulaşmasına kadar yer alan tüm süreçlerin entegrasyonu sözkonusudur. Tedarik Zinciri entegrasyonu lojistik yönetiminin kapsamım genişleterek firmanın tedarikçileri ile tedarikçilerinin ile tedarikçileri ve müşteri ile müşterilerinin müşterilerine uzanmaktadır. Tedarik Zinciri Yönetimi, özellikle üretim ve pazarlama fonksiyonlarında radikal sayılabilecek maliyet düşüşleri sağlanabilir. Tedarik Zinciri Yönetimi işletmelere, çok boyutlu, maliyet odaklı, servis seviyesinin arttırıcı, tedarik zincirindeki işletmeler arasındaki iletişimi arttırıcı, teslim ve cevap zamanları esnekliğini arttırır. Son yıllarda Tedarik Zinciri Yönetimi, Tam Zamanında Üretim, satış noktası veri paylaşım programlan ve Elektronik Veri Değişimi (EDI) gibi teknik ve sistemlerin yardımıyla daha da etkin bir biçimde uygulamaya geçirilmiştir. Tedarik Zinciri Yönetimi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, internet tabanlı elektronik veri değişimi uygulamalarının yaygınlaşması ile etkinliğini arttırmıştır. vıBilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen hızlı gelişme sonucu elektronik ticaret işletmelerin gündemine oturmuştur. Bu çalışmada, Tedarik Zinciri Yönetiminde elektronik veri değişimi uygulamaları incelenmiştir. Birinci bölümde genel olarak Tedarik Zinciri Yönetimi kavramı ve lojistik kavramı, lojistik maliyetleri ve fonksiyonları ve özellikle satınalma, sipariş işleme, envanter yönetimi üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde, elektronik ticaretin tanımı yapılarak, elektronik ticaretin türleri, avantajları ve tedarik zinciri ile entegrasyonu incelenmiştir. Üçüncü bölümde elektronik ticaretin en önemli araçlarından elektronik veri değişiminin tanımı yapılarak, Elektronik Veri Değişimi çeşitli sektörlerde uygulamaları, standartları, programlan, donanımları, iletişim seçenekleri, maliyetleri ve Tedarik Zinciri Yönetimi ile ilişkisi geniş bir biçimde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Türkiye'de mevcut Tedarik Zinciri Yönetimi uygulamaları, internet kullanımı, elektronik ticaret ve Elektronik Veri Değişimi uygulamalarını incelemek üzere anket çalışması yapılmış değerlendirilmiştir. Anket çalışmasının amacı, araştırmanın kapsamı, çalışmanın tasarımı, örneklem hacmi, anket ve analiz sonuçlan değerlendirilmiştir. Son bölümde ise teori ve uygulama açısından Türkiye'de Tedarik Zinciri Yönetiminde Elektronik Veri Değişimi uygulamalarının genel değerlendirmesi yapılmıştır. Türkiye'de Tedarik Zinciri Yönetimi uygulamalarının ne oranda ve hangi amaçlar için uygulandığı, elektronik veri değişimi kullanım oranlan, işletme performansına etkisi, elektronik veri değişim projelerinin ve tedarik zinciri yönetimini uygulamak isteyen firmaların başarılı olabilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda değerlendirmeler yapıldı ve son olarak bu konuda yapılacak bilimsel çalışmalar ve endüstri projeleri üzerinde durulmuştur. vu
Özet (Çeviri)
ELECTRONIC DATA INTERCHANGE PRACTICES IN SUPPLY CHAIN MANAGEMENT SUMMARY In the business world, globalization has introduced an increase in competition, and a decrease in product life cycle. Customer expectations have focused on product capabilities and reliability. The companies with the aim of cost and profit optimization and sustain their competencies has understood the importance of supply chain management (SCM). Supply chain management has a great importance in overall cost, and timing, flexibility and accuracy of information exchange and finally in next generation customer satisfaction-based marketing strategies. In SCM, tiie integration of all processes from raw materials to end-users is a must to achieve higher value. Supply chain integration expands the scope of logistical management by covering the supplier's supplier and the customer's customer. In the last years, Supply Chain Management has been more effectively used as a result of assistance of systems and techniques such as Just in Time, Electronic Data Interchange. SCM is increasing the efficiency through use of internet-based electronic data interchange practices in small and medium sized firms. In this study, Electronic Data Interchange practices in supply chain management have been reviewed. In the first chapter, logistics, supply chain management, logistical costs, and functions and order processing is examined. In second chapter, electronic commerce is defined and type's advantages and integration with supply chain of electronic commerce have been given. In the third chapter, Electronic Data Interchange (EDI) is defined, and applications, communication options, costs, standards, programs, and hardware of EDI have been given. Also relationship between EDI and supply chain management has been examined.In fourth chapter, a questionnaire has been prepared to examine and evaluate SCM practices, e-commerce, and Electronic Data Interchange practices. The goals and scope of questionnaire, design of study, volume of sample has been given. In the last chapter, the issues of supply chain management, e-commerce, usage of Internet, and Electronic Data Interchange practices such as usage rate of Internet, EDI, affects to performance of firm's have been evaluated and the critical factors in EDI projects are defined. IX