Panel verilerde çok değişkenli istatistiki modelleme
Multivariable statistical modelling on panel data
- Tez No: 790663
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ATAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Panel veri; birimler üzerinden belli bir zaman aralığında yapılan gözlemlerden oluşur. Bununla birlikte panel verinin yapısında zaman serilerinin yer alması, hem özelliklerini hem de problemlerini beraberinde getirir. Panel veri analizi; bir birimin, zaman içindeki değişimini ya da bir değişkenin birimler arası değişimini gösterir ve ilgilenilen değişkenler ile model oluşturarak bir ilişkinin tespit edebilmesini sağlar. Ayrıca, ilgilenilen değişkenler için her bir birim bakımından ilişkileri karşılaştırma imkanı da tanır. Bu çalışmada, 1975-2017 yıllarına ait kişi başına düşen karbondioksit emisyonu, kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla ve yenilenebilir enerji değişkenlerine ilişkin gözlemler kullanılmıştır. İlgilenilen değişkenlere göre kümeleme yapıldıktan sonra panel veri analizine geçiş yapılmıştır. Kümeleme analizinde çok değişkenli panel veri kümeleme yöntemleri kullanılarak beş kümeye karar verilmiştir. Elde edilen kümeler, yeni birimler olarak adlandırılıp panel veri analizi uygulanmıştır. Kurulan sabit etkili model ile birimlerin etkileri tahmin edilmiş ve uzun dönem ilişkileri incelenmiştir. Ek olarak karbondioksit emisyonu, yenilenebilir enerji, GSYİH ve ülke ortalamalarına göre de kümeler oluşturularak kointegrasyon ilişkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Panel data consists of observations over units over a certain period of time. However, the inclusion of time series in the structure of panel data brings both its features and problems. Panel data analysis shows the change of a unit over time or the change of a variable between units and enables the detection of a relationship by creating a model with the variables. It also provides the opportunity to compare the relationships in terms of each unit for the variables. In this study, observations for carbon dioxide emissions per capita, gross domestic product per capita and renewable energy for the years 1975-2017 are used. After clustering according to the variables, panel data analysis is applied. In the clustering analysis, five clusters are decided by using multivariate panel data clustering methods. The clusters obtained are named as new panel units and panel data analysis is applied. With the fixed effect model, the effects of the units are estimated, and long-term relationships are analyzed. In addition, clusters are formed according to carbon dioxide emissions, renewable energy, GDP and country averages and cointegration relationships are investigated.