İklimlendirme sistemlerinde kullanılan fan yükü uygulamaları için gmsm sürücü tasarımı
Ipmsm driver design for fan load applications used in air conditioning systems
  1. Tez No: 790682
  2. Yazar: BUĞRA ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gömülü mıknatıslı senkron motorlar (GMSM), endüstriyel ve otomotiv sektöründeki HVAC (Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme), fan ve pompa motorlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar. Gelişen yazılım ve donanım teknolojileri ile birlikte GMSM'ların verimlerini artırmak üzere birçok çalışma yapılmaktadır. Çalışmalar sonucunda GMSM'un kontrolünde alan yönlendirmeli kontrol (AYK) ve doğrudan moment kontrolünün (DMK) yaygın bir şekilde kullanıldığı görülmüştür. Eviricilerdeki yüksek anahtarlama frekansına sahip yarıiletken güç anahtarları farklı darbe genişlik modülasyonları (DGM) kullanılarak kontrol edilmektedir. Bu tez çalışmasında, üç fazlı evirici tarafından beslenen GMSM'un fan yükünde alan yönlendirmeli kontrolü gerçekleştirilmiştir. Üç fazlı eviriciyi kontrol etmek için uzay vektör darbe genişlik modülasyonu (UVDGM) yöntemi kullanılmıştır. Uygulama çalışmalarında STM32F031 mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. GMSM'na bağlı eksenel fanın tepkisini incelemek için deney düzeneği gerçekleştirilmiştir. GMSM sürücüsü üzerinde zıt elektromanyetik kuvvet (EMK) algılama devresinde çalışmalar yapılarak 4.2V değerine kadar anlık gerilim yükselmeleri mevcut devre iyileştirilerek gerilim yükselmeleri 3.6V'u geçmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interior permanent magnet synchronous motors (IPMSM) are widely used in HVAC (Heating, ventilation and air conditioning), fan and pump motors in the industrial and automotive sectors. With the developing software and hardware technologies, many studies are carried out to increase the efficiency of IPMSMs. As a result of the studies, it has been seen that field oriented control (FOC) and direct torque control (DTC) are widely used in the control of IPMSM. High switching frequency semiconductor power switches in inverters are controlled using different pulse width modulations (PWM). In this thesis, field oriented control of the IPMSM fed by a three-phase inverter was carried out at the fan load. Space vector pulse width modulation (SVPWM) method is used to control the three-phase inverter. STM32F031 microcontroller was used in application studies. An experimental setup was carried out to examine the response of the axial fan connected to the IPMSM. It has been observed that the voltage spikes do not exceed 3.6V by improving the current circuit with instantaneous voltage spikes up to 4.2V by working on the back electromagnetic force (EMF) detection circuit on the GMSM driver.