Sağlık profesyonellerinin adli vakalardaki bilgi düzeylerinin ölçümü: Ankara'da özel bir hastane örneklemi
- Tez No: 790681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU, PROF. DR. ERHAN BÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sağlık profesyonelleri görevleri sırasında oldukça önemli adli olaylarla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle özellikle sağlık alanına sonradan dahil olması söz konusu olan adli hemşireliğin gelişim sürecinden, öneminden, yapılan yasal düzenlemelerden ve hemşirelerin adli hemşirelik eğitimi alması gereksinimine yer verilmektedir. Adli olgu kavramı dış etkenlerden bir kişinin ruhsal, bedensel etkilenmesi ya da ölüm ile sonuçlanan olaylar olarak ifade edilmektedir. Dolayısıyla hastanelerde sıklıkla karşılaşılan bu durumların iyi yönetilmesi gerekmektedir. Bu durum içerisinde rol alan adli hemşirelerin de görevlerinin ciddiyetinin farkında olması gereksinimi de söz konusu olmaktadır. Bu derece önemli sayılan durumlar için izlenmesi gereken bazı adımlar ve dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de mağdur ya da fail olan kişiye karşı hemşirenin tutumu ve iletişimi de oldukça önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra adli olgunun tespiti sırasında toplanan bulgular ve muhafaza şekli olarak belirtilmektedir. Delillerin toplanmasından gerekli makamlara iletilmesi süreci en kısa zaman da gerçekleştirilmesi gerektiği belirtilmektedir. Bu durumda adli hemşirenin krize müdahalesi de oldukça önemlidir. Çalışma kapsamında genel olarak belirtilmek istenen konu adli olguların gerçekleşmesi durumunda bu konudaki öznelerle ilk iletişimi kuracak olan hemşirelerin bu konu kapsamında bilgi seviyelerinin ölçülmesi ve görevlerini en iyi şekilde icra edebilmelerine yönelik olarak gerekli eğitimlerin verilmesi konusunu kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Health personnel working in the field of health encounter quite important events. Within the scope of this study, the development process, the importance of forensic nursing, the legal regulations made, and the need for nurses to receive forensic nursing training, which is particularly involved in the field of health, are discussed. The concept of forensic phenomenon is expressed as events that result in the spiritual, physical influence of a person from external factors or death. Therefore, these situations, which are often encountered in hospitals, need to be managed well. There is also a need for forensic nurses involved in this situation to be aware of the seriousness of their duties. There are some steps to be followed and details to be considered for these extremely important situations. One of them is the attitude and communication of the nurse towards the person who is the victim or perpetrator is also evaluated as a very important factor. In addition, it is indicated as the findings collected during the determination of the forensic case and the form of preservation. It is stated that the process of collecting evidence and transmitting it to the necessary authorities should be carried out as soon as possible. In this case, the intervention of the forensic nurse in the crisis is also very important. The topic to be mentioned in general within the scope of the study covers the issue of measuring the level of knowledge of nurses who will establish the first communication with the subjects on this subject in case of forensic cases and providing the necessary trainings in order to be able to perform their duties in the best way. Keywords; Forensic Case, Forensic Nurse, Education, Examination, Evidence