Göç alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının mesleki sorun ve çözümlerine yönelik alan araştırması
Field research on vocational problems and solutions of social workers working in the field of migration
  1. Tez No: 790686
  2. Yazar: KEMAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER SİNAN MALKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Göç ve sosyal hizmet kapsamında yapılan çalışmalar genellikle göçmen ve sığınmacıların yaşadıkları sorunlar, zorluklar ve yaşam koşulları açısından ele alınmaktadır. Göç süreçleri boyunca dezavantajlı gruplardan biri olan göçmen ve sığınmacılarla yürütülen çalışmalar farklı boyutlarıyla ele alınsa da bu alanda saha faaliyetlerinin en önemli yürütücülerinden olan sosyal hizmet uzmanlarının sorunları, ihtiyaçları, alan deneyimleri ve motivasyonları üzerine yapılan çalışmalar eksik kalmaktadır. Çalışmada göç ve sosyal hizmet alanında faaliyetleri yürüten sosyal hizmet uzmanlarının alandaki durumunu, ihtiyaçlarını, karşılaştıkları güçlükleri, motivasyonlarını ve alana dair önerilerini ele alarak literatüre katkıda bulunmak ve bu alana dair yapılacak çalışmalara destek sağlanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de göç alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlarda çalışan sosyal hizmet uzmanları oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından yapılan alanyazın taraması ve alanda çalışan sosyal hizmet uzmanlarının görüşleri alınarak hazırlanan soru formuyla 100 sosyal hizmet uzmanına ulaşılmış, nicel araştırma yöntemi kapsamında genel tarama modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada göç alanında çalışmanın deneyim ve mesleki doyumluluk sağlaması açısından önemli olduğu tespit edilmiştir. Sosyal hizmet uzmanlarının bilgi, beceri ve değer temelli çalışmalara önem verdiği ve bu alanda en çok kullandıkları rollerinin ise vaka yönetimi ile danışmanlık olduğu görülmüştür. Sonuç: Sosyal hizmet uzmanlarının, genel olarak alan deneyimi ve mesleki doyumluluk motivasyonuyla bu alanda çalışmaya devam etmek istedikleri, bu alanda yabancı dil ediniminin büyük avantaj sağladığı, ayrıca göç ve göçe dair mevzuat bilgisinin alanda çalışırken hızlı ve etkili bir müdahalede bulunmayı kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Works in the field of migration and social services are generally considered in terms of the problems, difficulties, and living conditions of migrants and refugees. While the work carried out with migrants and refugees is considered in different dimensions, studies on the problems, needs, field experiences and motivations of social workers, who are the most important implementers of field activities in this area, are still lacking. The aim of the study is to contribute to the literature by examining the situation, needs, difficulties, motivations and suggestions of social workers who work in the field of migration and social services in Turkey, and to support future research in this field. Materials and Methods: The sample of the research consists of social workers working in institutions and organizations providing services in the field of migration in Turkey. The survey questions were prepared by the researcher based on a literature review and the views of social workers working in the field of migration, and were administered to 100 social workers using the general survey method of quantitative research methods. Results: Social workers were found to value knowledge, skills and value-based work, and their most commonly used roles in this field were case management and consulting. Conclusion: Each social worker's experience is different in this field, they generally want to continue working, the motivation of field experience and professional satisfaction, acquiring a foreign language is a major advantage, knowledge of migration and migration legislation facilitates rapid and effective intervention while working in the field.