Sol jel yöntemiyle gümüş ve ceviz kabuğu ekstresinin tekstil ürünleri üzerindeki uygulamaları ve yapısal tayinleri
Applications and structural determinations of silver and walnut shell extract on textile products by sol gel method
- Tez No: 790685
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada juglon, ceviz kabuğundan Soxhlet aparatı kullanılarak ekstraksiyon yöntemi ile elde edilmiş ve Cu(II), Mn(II), Zn(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen komplekslerin yapıları elementel analiz (C, H, N, S), FT-IR, UV-Vis gibi spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Juglone ve kompleksleri %100 pamuklu kumaş üzerine uygulanmıştır. Juglon ve metal kompleksleri ile muamele edilen kumaşlar Sol-Jel yöntemi ile elde edilen nanogümüş ile kaplanmıştır. Juglon, metal kompleksler ve nano gümüş ile kaplanmış kumaşların yüzey yapıları SEM/EDX analizi, ICP-OES ile incelenmiştir. Juglon, metal kompleksleri ile kaplanmış kumaşlar, juglon kompleksleri ve nano gümüş ile kaplanmış tüm bileşiklerin antimikrobiyal etkinlik testleri gram pozitif; Staphylococcus aureus Rosenbach ATCC-6538, Bacillus cereus ATCC 7064, gram negatif ve ayrıca Escherichia coli ATCC-8739, Salmonella typhimurium suşları ve Candida albicans ATCC-90028 mantar türlerine karşı yapıldı. Elde edilen sonuçlar, AgNPs ile bakır kompleksi kaplanmış kumaşların en iyi etkinliğe sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca sentezlenen bileşiklerin orijinal olması sebebiyle kaynakçaya ışık tutarak, bu konu üzerinde çalışan bilim insanlarına yol göstereceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study juglone, was obtained by extraction method using the soxhlet apparatus from the walnut shell and its Cu (II), Mn (II), Zn (II) complexes were synthesized. The structures of the obtained complexes were characterized by spectroscopic methods such as, elemental analysis (C, H, N, S), FT-IR, UV-Vis. Juglone and its complexes were applied on 100% cotton fabric. Fabrics treated with juglone, and metal complexes were coated with nanosilver obtained by sol gel method. Surface structures of fabrics coated with juglone, metal complexes and nano silver were investigated with SEM/EDX analysis, ICP-OES. Antimicrobial activity tests of fabrics coated with juglone, metal complexes and all the compounds coated with juglone complexes and nano silver were gram positive; Staphylococcus aureus Rosenbach ATCC-6538, Bacillus cereus ATCC 7064, gram negative and it was also performed against Escherichia coli ATCC-8739, Salmonella typhimurium strains and Candida albicans ATCC-90028 fungal species. The result obtained showed that, the fabrics coated copper complex with NPsAg has the best activity.