Türkiye ramsar alanlarında iklimsel değişimlerin uzaktan algılama teknikleri kullanılarak izlenmesi
Monitoring of climate changes in ramsar areas of Turkey with remote sensing techniques
  1. Tez No: 790690
  2. Yazar: UFUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ KUŞÇU ŞİMŞEK, DR. GENCAY SERTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünya yüzeyinin yaklaşık 6%'sını kaplamakta olan sulak alanları, dünyadaki tüm canlı türlerinin 40%'ını ve tüm hayvan türlerinin 12%'sini barındırmaktadırlar. Uluslararası öneme sahip sulak alanların çeşitli kuş türlerinin göç yolları üzerinde bulunması, nesli tükenmekte olan birçok kuş türünün dinlenmesine ve üremesine olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla, biyolojik çeşitliliğin ve verimliliğin yüksek olduğu bu alanların korunması ve bu alanlara ait kaynakların insanlar tarafından akılcı kullanımın sağlanması amaçlanarak uluslararası olan Ramsar Sözleşmesi imzaya açılmış ve Türkiye'de bu sözleşmeye 14 alan ile birlikte destek vermiştir. Sulak alanların taşkın kontrolü, yeraltı sularının beslenmesi, besin depolama, iklim değişikliğinin kontrolü, su arıtımı, gıda kaynağı olma, turizm faaliyet alanı sağlama gibi birçok işlevi bulunmaktadır. Ancak, iklimlerin değişime uğraması sonucu ortaya çıkan yüksek sıcaklık ve insan faaliyetlerinin artması gibi nedenlere bağlı olarak sulak alanlar ve dolayısıyla, uluslararası öneme sahip, koruma altında bulunan Ramsar Alanları da tehlike altındadır. Ramsar Alanları'nın korunması ve sürdürülebilirliklerinin sağlanması için düzenli takip edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, sulak alanların geçmişten günümüze geniş zaman aralığında değişimlerinin takibini ve analizini olanaklı kılması açısından uzaktan algılama tekniklerinin kullanımı hızlı, pratik ve güvenilir araçlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, Ramsar Alanların sözleşmeye dahil oldukları yıllardan itibaren 2020 yılına kadar uydu görüntüleri kullanılarak yer yüzü sıcaklıklarının değişim analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Althavza ölçeğinde incelenen alanlarda, en fazla değişimin Burdur Gölü, Seyfe Gölü, Manyas Gölü, Meke Gölü, Kuyucuk Gölü ve Sultansazlığı sulak alanlarında meydana geldiği görülmüştür. Çalışma sonuçları arazi kullanım değişimi ve arazi örtüsü değişimlerinin yüzey sıcaklıklarını ve dolayısıyla bölge iklimini değiştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The wetlands, which cover approximately 6% of the Earth's surface, host 40% of all living species and 12% of all animal species. Wetlands of international importance, which are located on the migration routes of various bird species, provide opportunities for many endangered bird species to rest and breed. Therefore, the Ramsar Convention was signed with the aim of protecting these areas with high biological diversity and productivity and ensuring the rational use of resources belonging to these areas, and Turkey has supported this convention with 14 areas. Wetlands have many functions such as flood control, groundwater recharge, nutrient storage, climate change control, water purification, food source, and tourism activity area. However, the high temperatures resulting from climate change and other factors such as human cells also put wetlands and Ramsar areas, which have long, international layers of protection, at risk. Regular monitoring and broad temporal tracking and analyses using remote sensing techniques are fast, practical, and reliable in ensuring the protection and sustainability of Ramsar areas, enabling effective steps to be taken thereafter. The aim of this thesis is to analyze the changes in land surface temperatures of Ramsar areas from the year they joined the convention until 2020 using satellite imagery. It was observed in the areas examined at the lower basin scale that Burdur Lake, Seyfe Lake, Manyas Lake, Meke Lake, Kuyucuk Lake, and Sultansazlığı, which were most affected by climate change, experienced a decrease in water bodies and an increase in surface temperatures of dried wetlands. However, it was also found that there were extreme changes in surface temperature due to land use changes in the regions.