5. sınıf sosyal bilgiler dersinde Minecraft kullanımının öğrencilerin başarılarına ve mekânı algılama becerilerine etkisi
The effect of Minecraft use on students' success and space perception skills in 5th grade social studies course
  1. Tez No: 790691
  2. Yazar: ŞEVKET HUNTÜRK ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KARAÇALI TAZE, DOÇ. DR. TUĞRA KARADEMİR COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dijital oyunların etkin bir şekilde kullanılmasının, verimli öğrenmeyi, derse karşı uzun ilgi ve dikkat sürelerini mümkün kılacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada bir dijital oyun olan MinecraftEDU'nun yeryüzü şekilleri kavramlarının öğretimine ve bu kavramlar özelinde mekânı algılama becerisinin gelişimine etkisinin açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada sıralı açımlayıcı karma desenden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021- 2022 öğretim yılında Bayburt İli Demirözü ilçesinde bulunan bir köy okulunda 5. sınıfta öğrenim gören 7 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, nicel verileri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen ''Mekânı Algılama Becerisi Formu – Öğretmen Değerlendirme Versiyonu“, ”Oyun Destekli Öğrenme Öğrenci Öz Değerlendirme Formu“ ve ”Başarı Testi" ve nitel verileri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplam 22 ders saati süren uygulama süreci sonucunda, öğrencilerinin başarı testi son test puanları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş (Z =-2.371, P= .018), öğrencilerin tamamının başarı puanlarında artış olduğu görülmüştür. Hem yapılan görüşmeler hem de öğrencilerin çizimleri ulaşılan nicel verileri destekler niteliktedir. Öğrenciler yeryüzü şekilleri kavramlarının öğretimi sürecinde, MinecraftEDU'nun mekânı algılama becerisine etkisi olduğuna katıldıklarını bildirmiş ve bu tüm kategoriler için %70'in üzerinde gerçekleşmiştir. Öğrencilerin mekânı algılama becerisine ilişkin öz değerlendirmeleri ve öğretmen değerlendirmesi puanlarının karşılaştırılmasında ise (pakarsu=,165), dağ(pdağ=,180), göl(pgöl=,318), ova(pova=,311), plato(pplato=,535) ve toplam(ptoplam=,097) verilerine ulaşılmış, puanlar açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür (p>.01). MinecraftEDU her sınıf düzeyine öğretmenler tarafından uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the effective use of digital games will enable efficient learning and long attention spans towards the lesson. This research is aimed to reveal MinecraftEDU, which is a digital game, on the teaching of landform concepts and the development of space perception skills in particular for these concepts. The research benefited from sequential exploratory mixed design. The sample of the research consisted of 7 students studying in the 5th grade in a village school located in Demirözü, Bayburt, in the 2021-2022 academic year. In the research, quantitative data were collected from the“Space Perception Skill Form- Teacher Evaluation Version”,“Game Supported Learning Student Self-Evaluation Form”and“Achievement Test”developed for the research, and a semi-structured interview form was used to collect the qualitative data developed for the research. As a result of the application process, which lasted for a total of 22 lesson hours, a significant difference was found between the achievement test post-test scores of the students (Z =-2.371, P= .018), and it was observed that there was an increase in the achievement scores of all students. Both the interviews and the drawings of the students support the quantitative data reached. Students stated that they agreed that MinecraftEDU had an effect on the ability to perceive space during the teaching of landform concepts, and this was over 70% for all categories. In the comparison of the students' self-evaluation of their ability to perceive space and their teacher's evaluation scores, river (priver=,165), mountain (pmountain=,180), lake (plake=,318), plain (pplain=,311), plateau (pplateau=,535) and total (ptotal=,097) data were obtained, and it was seen that there was no significant difference in terms of scores (p>.01). MinecraftEDU can be applied by teachers of all grade levels.