Üniversite öğrencilerinin algıladıkları ebeveyn kabul reddi ve sosyal medyada görünüş algıları arasındaki ilişki (Biruni Üniversitesi örneği)
The relationship between perceived parental acceptance-rejection and appearance-related social media consciousness of university students (The case of Biruni University)
- Tez No: 790689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KALAY USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada; Üniversite öğrencilerinin algıladıkları ebeveyn kabul reddi ve sosyal medyada görünüş algısı arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Ebeveyn kabul reddi ve sosyal medyada görünüş algısının; cinsiyet, yaş grupları, anne ve baba eğitim durumu, ilişki durumu, dış görünüşten memnuniyet durumu, günlük fiziksel bakıma ayrılan süre, internette günlük geçirilen süre, sosyal medyadaki takipçi sayısı, internet kullanım amacı gibi değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırmanın diğer amaçları arasındadır. Araştırma nitel araştırmadır. Ölçme aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul Red ve Sosyal Medyada Görünüş Algısı Ölçekleri Biruni Üniversitesi'nde 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı Güz döneminde eğitim gören 400 (267 kadın, 133 erkek) öğrenciye uygulanmıştır. Verilerin analizinde T- Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Spearman Brown Korelasyon Testi, Tukey-B (Post Hoc) kullanılmış, Cronbach Alfa Testi ile ölçeklerin iç tutarlılığına bakılmış ve yüksek derecede güvenilir olduğu ve Sosyal Medyada Görünüş Algısı Ölçeği'ine Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulanarak geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırma sonucunda; algılanan ebeveyn reddi ile sosyal medyada görünüş algısı arasında ilişki olduğu görülmüştür. Algılanan ebeveyn kabul reddi ile cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu, dış görünüşten memnuniyet durumu, günlük fiziksel bakıma ayrılan süre, internette günlük geçirilen süre, sosyal medyadaki takipçi sayısı gibi değişkenlere göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşırken; yaş grupları, ilişki durumu, internet kullanım amacı ile istatiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Sosyal medyada görünüş algısı ile cinsiyet, yaş grupları, ilişki durumu, dış görünüşten memnuniyet durumu, günlük fiziksel bakıma ayrılan süre, internette günlük geçirilen süre, sosyal medyadaki takipçi sayısı, internet kullanım amacı gibi değişkenlere göre istatiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşırken; anne ve baba eğitim durumu ile istatiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Araştırmada elde edilen veriler literatür ışığında yorumlanarak, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; The relationship between university students' perceived parental rejection of acceptance and their perception of appearance in social media was examined. Parental acceptance rejection and the perception of appearance in social media are affected by variables such as gender, age groups, educational status of parents, relationship status, satisfaction with appearance, time devoted to daily physical care, time spent daily on the internet, number of followers on social media, and purpose of internet use. The study is a qualitative research. Personal Information Form, Parental Acceptance Rejection Scale and Social Media Appearance Perception Scale were applied to 400 (267 female, 133 male) students studying at Biruni University in the fall semester of the 2022-2023 academic year. In the analysis of the data, T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Tukey-B (Post Hoc), The internal consistency of the scales was checked with the Cronbach Alpha Test and it was determined that it was highly reliable and was valid and reliable by applying Confirmatory Factor Analysis to the Social Media Appearance Perception Scale. As a result; It has been observed that there is a relationship between perceived parental rejection and the perception of appearance in social media. While perceived parental acceptance rejection differs statistically significantly according to variables such as gender, education level of parents, satisfaction with appearance, time allocated to daily physical care, time spent daily on the internet, and number of followers on social media; It does not differ with age groups, relationship status, purpose of internet use. While the perception of appearance in social media differs statistically significantly according to variables such as gender, age groups, relationship status, satisfaction with appearance, time devoted to daily physical care, time spent daily on the internet, number of followers in social media, purpose of internet use; there is no statistically significant difference with the education level of the parents. The data obtained in the research were interpreted in the light of the literature and suggestions were made.