Dondurulmuş çatışmaların çözülmesinde kolektif güvenlik antlaşması örgütünün rolü: Dağlık Karabağ örneği
The role of the collective security treaty organization in resolving frozen conflicts: The case of Nagorno-Karabakh
  1. Tez No: 790717
  2. Yazar: IKHTIYAR GURBANOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHLUL ALIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmamızda dondurulmuş çatışmaların çözülmesinde Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütünün rolü Dağlık Karabağ örneği kapsamında incelemesi yapılmıştır. Dağlık Karabağ örneğinin dondurulmuş çatışmaların çözülmesi için tatmin edici örnek teşkil ettiğinden problemi tanımlama ve incelemek için başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmada, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaklaşık otuz yıldır süregelen sorunların 2020 yılında savaşa dönüşmesi ile birlikte; tarafların müttefikleri olan, kolektif örgütlerin bu sorunun çözümünde uyguladıkları rolleri üzerinde durulmuştur. Taraflardan biri olan Ermenistan'ın en önemli silahlı destek alabileceğini düşündüğü Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden savaşın Azerbaycan'ın uluslararası kabul edilen topraklarında sürdüğü gerekçesiyle destek alamadığı ve bu örgütün Dağlık Karabağ sorununun çözümünde üstlendiği fonksiyon üzerinde durulmuştur. Dünyanın önde gelen askeri savunma birlikteliğine dayalı oluşumu NATO, kendisini birçok uygulamalı sahada göstermiş iken, Ermenistan tarafından sürekli silahlı gücüne atıf yapılan KGAÖ'nün bu çatışmada sergilediği tutumların ve diğer faktörlerin de etkisi ile bölge de değişen güç dengesinin neo-realist teori üzerinden modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the case of Nagorno-Karabakh has been used to investigate the function of the Collective Security Treaty Organization in the resolution of frozen conflicts. It has been successful in defining and analyzing the issue, thus we can claim that the Nagorno-Karabakh example is a satisfactory example for the resolution of frozen conflicts. With the continuous issues between Azerbaijan and Armenia for over thirty years turning into war in 2020, the study emphasizes the role of collective groups, which are the parties' allies, employed in the settlement of this problem. It was emphasized that Armenia, one of the parties, was unable to receive the Collective Security Treaty Organization's support, which it believed could provide the most significant armed support, due to the fact that the war was still raging in Azerbaijan's internationally recognized territory and due to the role that this organization played in finding a resolution to the Nagorno-Karabakh conflict. The modeling of the shifting power dynamics in the region through neo-realist theory has adhered to the effects of the CSTO's attitudes in this conflict and other factors, despite the fact that NATO, the world's leading formation based on military defense cooperation, has demonstrated itself in many applied fields.