Ticari rekreasyon işletmesi olarak binicilik spor tesislerinin sahip olması gereken özelliklerinin belirlenmesi
Determining the characteristics that equestarian sports facilities should have as a commercial recreation business
- Tez No: 790718
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM YILDIRIM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Binicilik sporu faaliyetlerinde boş zamanların verimli ve sağlıklı değerlendirilmesi, binicilik aktivitelerine katılan bireylerin güveni ve memnuniyeti için oldukça önemlidir. Bu bağlamda ticari rekreasyon işletmesi olarak binicilik spor kulübü tesislerinde en başta sağlıklı bir emniyetin sağlanması ve boş zaman aktivitelerinin sorunsuz değerlendirilmesi için iyi planlanma ve düzenlenme şarttır. Başarılı ve örnek bir ticari rekreasyon işletmesi olarak binicilik spor kulübü tesislerinin ise hizmet sürekliliği ve kalitesi için belirli standartları taşıması gerekmektedir. Bu nedenle araştırmanın amacı; ticari rekreasyon işletmesi olarak binicilik spor kulübü tesislerinin sahip olması gereken özelliklerin belirlenmesi olarak saptanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda 1923 yılında kurulan, 2006 yılında özerk hale gelen Türkiye Binicilik Federasyonu bünyesinde kayıtlı ve federe on beş ticari rekreasyon işletmesi olarak binicilik spor kulübü tesisleri gözlem tekniği ile incelenmiş ve binicilik spor kulübü kulüp başkanları, tesis yöneticileri, tesis çalışanları, antrenörler, biniciler, veteriner hekimler, nalbantlar, seyisler, at sahipleri, müşteriler ve alan uzmanları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ticari rekreasyon işletmesi olarak binicilik spor kulübü tesislerinde belli standartları oluşturabilmek ve yeni kurulacak binicilik spor kulübü tesislerine yol göstermek amacıyla at refahı, binici, ziyaretçi sağlığı ile güvenliği ön planda tutularak belirlenen bu özellikler, standartlaşma sürecine katkı sağlayarak kaliteli binicilik spor tesislerinin oluşumuna zemin hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Efficient and healthy use of leisure time in equestrian sports activities is very important for the trust and satisfaction of individuals participating in equestrian activities. In this context, good planning and regulation is essential in order to ensure a healthy safety in the equestrian sports club facilities as a commercial recreation business and to make use of leisure activities without any problems. As a successful and exemplary commercial recreation business, equestrian sports club facilities must meet certain standards for service continuity and quality. For this reason, the aim of the research is focused on to provide the features that the equestrian sports club facilities should have as a commercial recreation business. In line with the purpose of the research, fifteen equestrian sports club facilities, registered under the Turkish Equestrian Federation as a federated commercial recreation businesses which were established in 1923 and became autonomous in 2006 were examined by observation technique and semi-structured interviews were conducted with equestrian sports club presidents, facility managers, facility employees, trainers, riders, veterinarians, physicians, farriers, grooms, horse owners, customers and field experts. As a commercial recreation business, these features, which are determined by prioritizing horse welfare, rider and visitor health and safety in order to establish certain standards in equestrian sports club facilities and to guide the newly established equestrian sports club facilities, will contribute to the standardization process and will pave the way for the formation of quality equestrian sports facilities.