Kulak burun boğaz hastalarının cerrahi korku düzeyleri ile konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between surgical fear levels and comfort levels of otorhinolaryngological patients
- Tez No: 790738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ÖZŞAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kulak Burun ve Boğaz, Nursing, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kulak Burun Boğaz Hastalarının Cerrahi Korku Düzeyleri ile Konfor Düzeyleri Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi Amaç: Bu çalışma Kulak burun boğaz hastalarının cerrahi korku düzeyleri ile postoperatif konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için planlandı. Yöntem: Araştırmada tanımlayıcı araştırma modeli kullanıldı. Çalışma, Ege Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde genel anestezi altında cerrahi girişim geçirecek olan, araştırmaya katılmaya gönüllü ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun 282 katılımcı ile yapıldı. Katılımcılarla yüz yüze görüşme yapılarak 1 Eylül–30 Aralık 2021 tarih aralığında veriler toplandı. Cerrahi girişim planlanan katılımcılara ameliyat öncesi dönemde birey tanılama formu ve Cerrahi Korku Ölçeği uygulandı. Ameliyat sonrası dönemde ise genel anestezi aldıkları için yoğun bakım ünitesinden ayrıldıktan sonra (ilk 24 saat) Perianestezi Konfor Ölçeği uygulandı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi; sayı, yüzde, ortalama, minimum, maksimum, standart sapma, Medyan, t-testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışma sonuçlarına göre; hastaların yaş ortalamasının 44,65±17,69 olduğu, %57,4'ünün erkek olduğu, %67,7'sinin daha önce ameliyat olduğu belirlendi. Hastaların kısa dönem korku puanının ortalama 13,06±11,49, uzun dönem korku puan ortalamasının 10,22±12,53, Cerrahi Korku Ölçeği toplam puan ortalamasının 23,38±21,34 ve Perianestezi Konfor Ölçeği toplam puan ortalamasının 125,41±11,86 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Determination of the relationship between surgical fear levels and comfort levels of otorhinolaryngological patients Purpose: This study was planned to determine the relationship between the surgical fear levels and postoperative comfort levels of otorhinolaryngological patients. Methods: A descriptive research design was used in the study. The study was carried out with 282 participants who were willing to participate in the study, who were going to under go surgery under general anesthesia in the otolaryngologyclinic of Ege University Hospital, and who met the inclusion criteria of the study. Data were collected between September 1 and December 30, 2021 by face-to face interviews with the participants. In the preoperative period, the individual diagnosis form and the Surgical Fear Scale were administered to the participants who were planned for surgical intervention. In the postoperative period, the Perianesthesia Comfort Scale was applied after leaving the intensive care unit (first 24 hours) because they received general anesthesia. Analysis of the data obtained from the research; number, percentage, mean, minimum, maximum, standard deviation, Median, t-test, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis tests. Result: According to the results of the study; It was determined that the mean age of the patients was 44.65±17.69 years, 57.4% were male, and 67.7% had previous surgery. It was determined that the means hort-term fear score of the patients was 13.06±11.49, the long-term fear score average of 10.22±12.53, the mean total score of the Surgical Fear Scale was 23.38±21.34, and the mean total score of the Perianesthesia Comfort Scale was 125.41±11.86.