Heterosiklik schiff bazı ligandları ve metal komplekslerinin lösemi hücreleri üzerindeki antikanser etkileri
Anticancer effects of heterocyclic schiff base ligands and their metal complexes on leukaemia cells
- Tez No: 790802
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kemoterapi, lösemilerin tedavisinde en önemli tedavi seçeneklerinden biridir, ancak çoklu ilaç direnci (MDR) genellikle bu tedavinin başarısına engel olmaktadır. Çalışmada, heterosiklik salisilaldiminlerin ve bunların Cu(II) komplekslerinin K562 miyelomonositik lösemi hücreleri üzerindeki antikanser özellikleri araştırıldı. Pozitif kontrol olarak Doksorubisin (DOX) ve Etoposide (ETO) kullanıldı. Bileşikler (C1-8 ve DOX, ETO), 1, 10, 100, 1000 µM dozlarda triple düzende 96 kuyucuklu kültür plaklarına aktarıldıktan sonra üzerine K562 hücreleri 105/ml dozunda eklendi. 72 saatlik inkübasyondan sonra, her bir bileşiğin IC50 değerlerini belirlemek için kolorimetrik MTT testi uygulandı. Her bir bileşiğin değerlerine göre akış sitometrisinde CFSE analizi kullanılarak bileşiklerin antiproliferatif etkileri belirlendi. Her bir bileşiğin apoptoz indüksiyon potansiyeli, akış sitometrisinde mitokondriyal membran potansiyeli analizi (Rho123), ve yarılmış kaspaz-3 ekspresyon analizi ve immunfloresan boyama ile, hücre morfolojisi analizleri giemza, H&E ve PAP protokolleri ile belirlendi. Bileşiklerin metal kompleksleri, ligandlarından daha güçlü sitotoksik etkilere ve yarılmış kaspaz-3 ekspresyonuna sahipti. Schiff bazı bileşikleri ve DOX ile tedavi edilen hücrelerde mitokondriyal membran potansiyeli düşük seviyelerde bulundu. Hücre morfolojisi analizlerinde, apoptoz oluşumunun kanıtı olarak kromatin yoğunlaşması ve kenarda birikimi, hücre zarında kabarcıklanmalar ve çıkıntılar, hayalet hücreler ve apoptotik cisimcikler gözlendi. Daha ileri in vitro ve in vivo çalışmalara ihtiyaç olmakla birlikte test edilen heterosiklik Schiff bazı bileşikleri arasında, 1,1,7,7-tetra-metil-jululidin-N-heptil-salisildimin Cu(II) kompleksinin güçlü sitotoksik ve apoptoz indükleme potansiyeli umut verici olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy is one of the most important treatment options in the treatment of all types of leukemia, but multi-drug resistance (MDR) often precludes the success of this treatment. In this study, anticancer properties of heterocyclic salicylaldimines and their Cu(II) complexes on K562 myelomonocytic leukemia cells were investigated. Doxorubicin (DOX) and Etoposide (ETO) were used as positive control. Compounds (C1-8 and DOX, ETO) placed to 96 well culture plate in triplicate order at doses of 1, 10, 100, 1000 µM and then K562 cells were seeded into the wells in doses 105/ml. After 72 h incubation, colorimetric MTT test was performed to determine IC50 values of each compound. Antiproliferative effects of compounds determined using CFSE assay. Apoptosis induction potential of each compound determined by mitochondrial membrane potential analysis (Rho123), cleaved caspase-3 expression analysis by flow cytometry and immunofluorescent staining and cell morphology analysis by giemza, H&E and PAP protocols. The metal complexes of the compounds had stronger cytotoxic effects and cleaved caspase-3 expression than their ligands. Mitochondrial membrane potential was found at low levels in cells treated with Schiff base compounds and DOX. In the cell morphology analyzes, chromatin condensation and marginalization, changes in the cell membrane, ghost cells and apoptotic bodies were observed as evidence of apoptosis formation. Among the tested heterocyclic Schiff base compounds, the powerful cytotoxic and apoptosis-inducing potential of 1,1,7,7-tetra-methyl-jululidine-N-heptyl-salicylaldimine Cu(II) complex draw attention as promising compounds withal need for further in vitro and in vivo studies.