Dynamic magnetic hysteresis behavior and dynamic phase diagrams in the kinetic cylindrical ising nanotube
Silindirik ısing nanotüp sisteminin dinamik manyetik histeresis davranışları ve dinamik faz diyagramları
  1. Tez No: 790803
  2. Yazar: YUNUS ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Zamana bağlı periyodik olarak değişen dış manyetik alanın (h(wt)) etkisinde kinetik silindirik Ising nanotüp sisteminin mıknatıslanmasının (m(wt)) doğası (zamanla değişimi) korelasyonlu etkin alan teorisi ve Glauber-tipi stokhastik dinamiği kullanılarak çalışıldı. Farklı sıcaklık değerlerinde m(wt) ve h(wt) nin zamanla değişimi incelendi ve dinamik manyetik histeresis davranışları araştırıldı. Dinamik mıknatıslanma, histeresis ilmek alanları ve korelasyonların sıcaklığa bağlılığı yani dinamik geçişlerin doğası (kesikli veya sürekli yani birinci- veya ikinci- derece faz geçişleri) karekterize etmek için ve de dinamik faz geçiş sıcaklıklarını elde etmek için araştırıldı. Üç farklı düzlemde dinamik faz diyagramları sunuldu ve denge ve denge dışı durumların sonuçları karşılaştırıldı. Faz diyagramları dinamik üçlü kritik, yalıtılmış kritik ve çoklu kritik ve üçlü kritik nokta sergiler. Sonuçların, deneysel ve teorik sonuçlar ile uyum içerisinde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The nature (time variation) of response magnetizations m(wt) of the kinetic cylindrical Ising nanotube in the presence of a time varying periodically external magnetic field h(wt) is studied by employing the effective-field theory (EFT) with correlations as well as the Glauber-type stochastic dynamics. We have determined the time variations of m(wt) and h(wt) for various temperatures, and investigated the dynamic magnetic hysteresis behavior. Temperature dependence of the dynamic magnetizations, hysteresis loop areas and correlations are investigated in order to characterize the nature (first- or second-order) of the dynamic transitions as well as to obtain the dynamic phase transition temperatures. We also present the dynamic phase diagrams in the three different planes and compare the results of the equilibrium and nonequilibrium states. The phase diagrams exhibit dynamic tricritical, isolated critical, multicritical and triple points. The results are in good agreement with some experimental and theoretical results.