Solving the inverse problem of electrocardiography for spontaneous pvc localization: Analysis of clinical electrocardiographic data
Elektrokardiyografinin ters problemini spontan ventriküler erken vuru konumlandırılmasında çözmek: Klinik elektrokardiyografik verilerin analizi
  1. Tez No: 790804
  2. Yazar: NIKA RASOOLZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SERİNAĞAOĞLU DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Elektrokardiyografinin ters problemi, vücut yüzey potansiyel ölçümlerinden kalbin elektrik aktivitesinin tahmin edilmesini ifade eder. Kalbin elektrik aktivite durumunun bilinmesi, kalp bozukluklarının tanısı için değerli bilgiler sağlar ve uygun tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, bu problemin etkili bir şekilde çözülmesi klinik uygulamalar için büyük fayda sağlayabilir ve bu nedenle bu alanda araştırmaların sürdürülmesi önemlidir. Bu problem, gövde içinde kalp kaynakları ve vücut yüzey arasındaki azaltma ve mekansal ortalama etkilerinden dolayı sağlam bir çözüm bulunmasının zorluğu nedeniyle kötü konumlandırılmış olarak kabul edilir. Bu özellik, özellikle ölçüm gürültüsü veya hatalı matematiksel modelin varlığında yüksek oranda yanlış veya osilatif çözümler oluşmasına neden olabilir. Bu zorluklar ve sınırlamaların aşılması için önemli çabalar harcandığı halde, klinik verilerin bu problem için analizi için optimal bir yöntem henüz geliştirilmemiştir. Spontan Ventriküler Erken Vuru (VEV) lokalizasyonu için elektrokardiyografinin ters problemi uygulamasına ilişkin az sayıda çalışma gerçekleştirilmiştir. VEV, ventriküllerden biriyle başlayan anormal kalp kasılmalarını ifade eder. Bu çalışma, vücut yüzey potansiyel ölçümlerinden türetilen farklı toraks hacmi ve kalp kaynakı modellerine göre bilinmeyen kalp potansiyellerinin yeniden inşası için Tikhonov düzenleme yöntemini kullanmayı odaklamaktadır. Aktivasyon Zamanı (AZ) dizilerini tahmin ederek, birçok hasta için PVC kaynak lokasyonları araştırılmaktadır. Bulgular, önerilen yöntemlerin uygulanmasının, hekimlere spontan VEVlerin daha doğru lokalizasyonunu sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The inverse problem of electrocardiography refers to the determination of the electrical activity of the heart from the body surface potential measurements (BSPM). Knowledge of the electrical activity state of the heart can provide valuable insights for the diagnosis of cardiac disorders and aid in the facilitation of the development of appropriate treatments. Consequently, efficient resolution of this problem has the potential to be of significant benefit to clinical practices, making it imperative to continue the research in this field. This problem is considered ill-posed due to the presence of attenuation and spatial averaging effects within the thorax between the cardiac sources and the body surface. This characteristic can result in highly inaccurate or oscillatory solutions, particularly in the presence of measurement noise or an imprecise mathematical model. Despite significant efforts to address the challenges and limitations, an optimal method for the analysis of clinical data in this problem has yet to be developed. A relatively limited number of studies have been conducted on the application of inverse problem of electrocardiography for the localization of spontaneous Premature Ventricular Contraction (PVC). PVCs refer to abnormal cardiac contractions that originate from one of the ventricles. This study focuses on using Tikhonov regularization method for reconstruction of unknown heart potentials with respect to various torso volume and cardiac source models derived from BSPMs of patients who have been indicated for ablation. By estimating Activation Time (AT) sequences, the PVC origin locations are explored for a number of patients. The findings indicate that the implementation of the proposed methods could provide physicians with a more accurate localization of spontaneous PVCs.