Palimpsest bağlamında binalardaki yapısal müdahalelerin incelenmesi
Investigation of constructional interventions in buildings in the context of palimpsest
- Tez No: 790808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NABİ VOLKAN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bir yapının karakteri tıpkı bir canlınınki gibi yaşadıkları, gördükleri ve deneyimledikleri ile şekillenir. Tanık olduğu her bir olay yapının; hafızasını, tarihini, geleneğini, kültürünü ifade ederken, malzemesi, biçimi ve yapım şekli yapıların niceliksel özelliklerini ifade etmektedir. Bu sebeple bir yapının kimliğinin tanımlanabilmesi için tüm fiziksel özelliklerinin yanında, ait olduğu dönemin ve şahit olduğu olayların da biliniyor olması gerekir. Zaman ilerledikçe bireylerin ve toplumların dönemsel ihtiyaçları değişir. İhtiyaçların zamanla değişmesi yapıların da yeni durumlara adaptasyonunu zorunlu kılar. Yeni ihtiyaçlara adaptasyon sağlayabilen yapılar varlıklarını sürdürebilirken, sağlayamayan yapılar zamanla eksilmeye ve yok olmaya başlar. Kendi başlarına adaptasyon sağlayamayan yapıların yok olmaması için bazı yapısal müdahalelere ihtiyaç duyulmaktadır. Müdahale kapsamında yapıların hem mevcut hali korunmakta hem de yeni bir kimliğe kavuşması sağlanmaktadır. Bu tarz müdahalelerin asıl amacı; yapıyı var olan kimliğinden tamamen arındırmak değil farklı bir kıyafet ile yapıya yeni bir görünüm kazandırmaktır. Yapının sahip olduğu tüm izler, anılar, mekansal ve yapısal özellikler korunurken, yapısal bazı yenilikler getirilerek daha nitelikli ve kullanışlı olması sağlanmaktadır. Yapısal yenilikler çoğunlukla yapıların üzerinde biriken yapısal ekler şeklinde olmaktadır. Bu noktada her bir yapısal ek, tıpkı ''palimpsest'' gibi bir öncekiyle üst üstü yığılarak, yan yana gelerek veya iç içe geçerek bütünlük oluşturmaktadır. Bir yapıda palimpsest bir ilişkiden bahsedebilmek için mevcut olan yapı elamanı ile sonradan eklenen yapı elemanı birlikteliğinin görülebiliyor ve iki farklı yapı elemanının ayırt edilebiliyor olması gerekmektedir. Çalışmanın amacı, palimpsest ve yapı ilişkisini detaylı olarak açıklamaktır. Yapının zaman içerisindeki değişimine etkiyen sebepleri tespit etmek ve bu değişimlere yönelik yapının nasıl korunması, yenilenmesi ve yeniden kullanılması gerektiğine dair bazı yöntem önerilerinde bulunmak ve var olan yöntemleri bir sistem altında toplamaktır.
Özet (Çeviri)
The character of a building is shaped by what it experiences, sees and experiences, just like that of a living thing. Each event witnessed by the structure; While expressing its memory, history, tradition and culture, its material, form and construction style express the quantitative characteristics of the buildings. For this reason, in order to define the identity of a building, it is necessary to know the period it belongs to and the events it witnessed, as well as all its physical characteristics. As time progresses, the periodic needs of individuals and societies change. The change of needs over time necessitates the adaptation of structures to new situations. While the structures that can adapt to new needs can continue their existence, the structures that cannot provide begin to decrease and disappear over time. Some structural interventions are needed to prevent the destruction of structures that cannot adapt on their own. Within the scope of the intervention, the existing state of the buildings is preserved and a new identity is ensured. The main purpose of such interventions is; It is not to completely purify the building from its existing identity, but to give the building a new look with a different outfit. While all traces, memories, spatial and structural features of the building are preserved, some structural innovations are brought to make it more qualified and useful. Structural innovations are mostly in the form of structural additions accumulated on the structures. At this point, each structural addition, just like the“palimpsest”, forms a whole by stacking up with the previous one, coming together or intertwining. In order to be able to talk about a palimpsest relationship in a building, the association of the existing building element and the later added building element must be visible and two different structural elements must be distinguishable. The aim of the study is to explain the relationship between palimpsest and structure in detail. It is to identify the reasons that affect the changes in the building over time, to suggest some methods on how the building should be preserved, renewed and reused for these changes, and to gather the existing methods under a system.