The analysis of current and future climate projections of Türkiye and the large-scale Eastern Mediterranean Black Sea region in the coarse and high resolutions
Türkiye ve geniş ölçekte Doğu Akdeniz Karadeniz bölgesinin kaba ve yüksek çözünürülüklerdeki mevcut ve gelecek iklim projeksiyonlarının analizi
- Tez No: 790809
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Meteoroloji, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Meteorology, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez temel olarak, son teknoloji küresel iklim modelleri (GCM'ler) ve yeniden analiz verileri kullanan üç ayaklı çalışmalarla Türkiye ve Doğu Akdeniz Karadeniz (EMBS) bölgesindeki iklim değişikliğine odaklanmaktadır. İlk çalışma, en son çıkan Akuple Model Karşılaştırma Projesi Aşama 6 (CMIP6) GCM'lerinin orta ve yüksek emisyon senaryolar altında Türkiye'ye yönelik gelecek projeksiyonlarını gözler önüne sermektedir. İkinci çalışma, Hava Durumu Araştırma ve Tahmin (WRF) modelinin 60 fizik kombinasyonunun 2020 yılı için Türkiye üzerinde kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Son çalışma, yüksek emisyon senaryosu altındaki CMIP6 GCM'ler topluluğunu EMBS bölgesinde yüksek çözünürlüğe (4 km) dinamik olarak çıkarmak için Sözde Küresel Isınma (PGW) yaklaşımını kullanır. Temel bulgular, her iki senaryo altında istatistiksel anlamlı olarak Türkiye'nin güneybatı kesiminde kış yağışlarının azalmasını, kuzeydoğu kesiminde ise artmasını öngördüğünü göstermektedir. Öte yandan, yüksek emisyon senaryosunda daha sıcak projeksiyonlarının neden olduğu konvektivite, Türkiye'deki yaz yağış düşüşlerini kısmen dengelemektedir. Duyarlılık çalışmasında günlük yağış korelasyon değerleri 0,5 ile 0,65 arasındadır ve bu aralık uzun döneme ait geçmişe yönelik simülasyonlarda geliştirilmiştir. WRF modeli, EMBS bölgesindeki kış ve ilkbahar yağış anomalilerini ve tüm mevsimlerde büyük ölçekli düşük seviyeli sirkülasyon anormalliklerini mükemmel bir şekilde yakalamıştır. Yazın termal-alçak gelişimi ve bunun sonbahardaki izi de genellikle WRF tarafından iyi bir şekilde yakalanmıştır. Ancak asıl çelişki, özellikle Kafkasya ve yakın bölgelerdeki yaz yağışı anomalilerinde ortaya çıkmakta ve bu durum Hazar Denizi'nin deniz-yüzey sıcaklık anomalileri gerekçelendirilerek ek simülasyon yardımıyla tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly focuses on climatic change over Türkiye and the Eastern Mediterranean Black Sea (EMBS) region with three-legged studies utilizing cutting-edge global climate models (GCMs) and reanalysis. The first study unfolds the future projections of Türkiye under the medium and high emission scenarios by the latest Coupled Model Intercomparison Project Phase 6 (CMIP6) GCMs. The second study conducts sensitivity tests with a 60-model physics combination of the Weather Research and Forecasting (WRF) model over Türkiye for 2020. The final study utilizes the Pseudo Global Warming (PGW) approach to dynamically downscale the CMIP6 GCMs ensemble under the high-emission range to a high resolution (4 km) over the EMBS. The main findings show that winter precipitation is expected to decrease over Türkiye's southwest and increase over Türkiye's northeast, all of which are statistically significant under both scenarios. On the other hand, convectivity caused by warmer projections under the high-emission scenario partly offset summer precipitation decrease over Türkiye. The daily precipitation correlation values are between 0.5 and 0.65 in the sensitivity study, which range was improved in the long-term simulations. The WRF model perfectly captured the winter and spring precipitation anomalies and large-scale low-level circulation anomalies over the EMBS in whole seasons. The heat-low development in summer and its trace in fall were also generally well captured by WRF. However, the main contradiction appears especially in summer precipitation anomalies over the Caucasus and nearby regions, which was discussed with the additional simulation by reasoning the sea-surface temperature anomalies of the Caspian Sea.