Pronominal anaphora resolution in English and Turkish
İngilizce ve Türkçe'de öngönderim çözümlemesi
- Tez No: 790810
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ZEYREK BOZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, adılsal öngönderimi analiz eder ve adılsal öngönderim için buluşsal tabanlı bir çözümleme algoritmasını Türkçe ve İngilizce'de çevirilmiş TED derlemi olarak bilinen TED MDB için (Zeyrek ve diğ., 2020) ayrı olarak sunar. Derlem, konuşma dili niteliğinde olup, Türkçe karşlıklarıyla hizalanmış ̧ 364 İngilizce cümle içermektedir. Araştırma iki aşamaya ayrılmıs ̧tır. İllk aşamada, veriler web tabanlı işaretleme aracı INcePTION (Klie ve diğ., 2018) kullanılarak işaretlendi. Çalışmanın ikinci aşaması adılsal öngönderim için kurala dayalı bir kompütasyonal analizdir. Mitkov (1998)'un geleneksel bilgi tabanlı algoritması TED derleminde İngilizce ve Türkçe için ayrı olarak test edildi. Sonuçlar, adılsal öngönderimin İngilizce'de 0.61 ve Türkçe çevirilerinde 0.63 F1 puanı ile TED konuşmalarında tespit edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research analyzes pronominal anaphora in a Turkish and English translated TED corpus, namely the TED-MDB (Zeyrek et al., 2020) and presents a heuristic-based resolution algorithm for resolving pronominal anaphora in these languages separately. The corpus has characteristics of spoken language and has 364 English sentences aligned with their Turkish counterparts. The research is divided into two stages. In the first stage, the data was annotated using a web-based annotation tool INcePTION (Klie et al., 2018). The second phase of the study involves a computational analysis, where the traditional knowledge poor algorithm by Mitkov (1998) was tested on the annotated corpus for Turkish and English separately. The results showed that pronom- inal anaphora can be detected in TED talks with an F1-score of 0.61 in English, and with 0.63 in their Turkish translations.