Investigation of changes in lipoprotein and blood lipid profiles in obese individuals taking omega 3 supplement in Karbala city
Kerbela şehrin de omega 3 takviyesi kullanan obez bireylerde lipoprotein ve kan lipid profillerindeki değişikliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 790816
  2. Yazar: SAIF ALLAWI JAWAD ALBOTFEEJAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇAY, PROF. DR. MOHAMMED ASSAD SALEH ALKABI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı; Lipid profiline müdahale eden omega-3 yağ asitlerinin etkisini araştırmak, Bu çalışmaya 20 obez (sınıf I) birey dahil edilecektir. Vücut kitle indeksi (BMI) biraz yüksek olmalı ve trigliserit (TG) seviyesi 150 mg/dL'den fazla olmalıdır. Omega-3 yağ asidi, zengin bir eikosatetraenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) kaynağıdır. Yaşın istatistiksel olarak anlamlı bir farkı yoktu. Ağırlık, metabolik süreçlerde omega'nın önemini gösteren istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara sahipti. Toplam lipidler ve trigliseritler, çalışma katılımcılarının omega-3 almasından sonra net bir etkiye sahipti, böylece kardiyovasküler hastalık riskini azalttı. Vit D seviyeleri omega uygulamasından sonra önemli ölçüde düzeldi. Şiddetli hipertrigliseridemi durumunda, kanıtlar omega-3 yağ asitlerinin fibratlar, niasin ve omega-3 yağ asitleri (OM3FA'lar) içeren TG'yi düşüren bir besin maddesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Omega-3 yağ asitleri gibi takviyeler anormal lipid profilini etkili bir şekilde azaltabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; research the effect of omega-3 fatty acids which intervene on the lipid profile, In the present study, 20 obese (class I) individuals will be enrolled. Their body mass index (BMI) should be between a little high and the triglyceride (TG) level should be more than 150 mg/dL. The Omega-3 fatty acid is a rich source of eicosatetraenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA). Age had no significant statistically significant differences. Weight had statistically significant differences, which indicates the importance of omega in metabolic processes. Total lipids and triglycerides had a clear effect after study participants received omega-3, thereby it reduces the risk of cardiovascular diseases. Vit D levels improved significantly after omega administration. In the case of severe hypertriglyceridemia, evidence suggests that omega-3 fatty acids can be used as a nutrient that lowers TG, which includes fibrates, niacin, and omega-3 fatty acids (OM3FAs). Supplements such as omega-3 fatty acids can effectively reduce the abnormal lipid profile