The effects of multiple team membership on the performance of team members in software projects
Yazılım projelerinde çoklu ekip üyeliğinin ekip üyelerinin performanslarına etkileri
- Tez No: 790821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yazılım projeleri zihinsel efor gerektiren işlerdir. Proje ekip üyeleri genellikle birden fazla proje ile ilgilenmek zorundadır. Proje ekip üyeleri aynı anda birden fazla görev ve sorumluluğun üstesinden gelmek zorunda kaldığında çoklu ekip üyeliği (MTM), ekip üyeleri için artan iş yüküne ve strese yol açabilir. Bu, verimliliğin ve iş kalitesinin düşmesine neden olabilir. Ek olarak, ekip üyelerinin birbiriyle çakışan öncelikleri olabileceğinden ve çalışmalarını verimli bir şekilde hizalayamayacaklarından, ekip içinde çatışmalara ve iletişim kopukluklarına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı, proje ekibi üyeleri için çoklu ekip üyeliğinin etkilerini ortaya çıkararak, olumsuz faktörleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmak ve olumlu olanları öne çıkarmaktır. Bu çalışma, aynı anda birkaç yazılım projesiyle karşı karşıya kalan ekip üyelerinin bireysel zihinsel süreçlerini daha iyi anlamak için nöro-ergonomi bakış açısıyla aktarılmıştır. Literatür taraması ve nitel yöntemler, Türkiye'de finans sektöründeki BT uzmanlarıyla yapılan görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak MTM, daha geniş bir deneyim ve beceri yelpazesine sahip ekip üyelerine içgörü sağlayabilir ve bu da onların daha çok yönlü ve uyarlanabilir olmalarına yardımcı olabilir. Ekip üyeleri farklı bakış açıları ve yaklaşımlara maruz kaldığından, ekip içinde iş birliğini ve iletişimi de teşvik edebilir. Bu nedenle çoklu ekip üyeliği, yazılım projelerinde ekip üyelerinin performansı üzerinde her zaman olumsuz etkiler yaratmaz.
Özet (Çeviri)
Software projects are mental workloads. Project team members must deal with more than one project generally. Multiple team membership (MTM) can lead to increased workload and stress for team members when project team members have to handle multiple tasks and responsibilities at the same time. This can result in reduced productivity and lower quality of work. Additionally, it can create conflicts and communication breakdowns within the team, as team members may have competing priorities and may not be able to align their work effectively. The aim of this study is to reveal the effects of multiple team membership for project team members, to help to eliminate negative factors and to highlight positive ones. This study is conveyed via a point of view of neuro-ergonomics for better understanding the individual mental processes of team members facing several software projects at the same time. Literature review and qualitative methods are hold via interviews with IT experts in finance industry in Turkey. As a consequence, MTM can provide insights to team members with a wider range of experience and skills, which can help them to become more versatile and adaptable. It can also foster collaboration and communication within the team, as team members are exposed to different perspectives and approaches. Therefore, multiple team membership does not always have negative effects on the performance of team members in software projects.