Bazı salısilaldimin türevi schıff bazı bakır komplekslerinin bazı patojenik bakteriler üzerindeki antibakteriyel aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antibacterial activities of some salicylaldimine derived-schiff base with their copper complexes on some pathogenic bacteria
  1. Tez No: 790820
  2. Yazar: MOHAMMED OMAR ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Antibakteriyel ilaçlara karşı artan mikrobiyal direnç sorunuyla mücadele etmek için günümüz dünyasının dirençli bakterilere karşı güçlü kimyasal veya doğal antibakteriyel ilaçlara yönelik acil ihtiyacı kritik öneme sahiptir. Çalışmamızda, 8 Salisilaldimin türevi Schiff baz bileşiginin (ligandlar ve bunların bakır kompleksleri) ve gentamisin'in (pozitif kontrol) antibakteriyel etkisi, Klebsiella pneumonia, Proteus mirabilis ve Streptococcus pyogenes gibi patojenik bakteri suşlarına karşı antibakteriyel etkisi MTT testi ile belirlendi. Bileşikler 1, 10, 100 ve 1000 μM olmak üzere farklı konsantrasyonlarda eklendikten sonra standart dozda bakteri ile kültür edilmiştir. Kültür sonrası kuyucuklara MTT boyası eklendikten sonra oluşan formazan kristallerini çözme için dimetil sülfoksit eklendi. Her bir kültür kuyucuğu için optik dansite değerleri 570 nm'de bir Microplate okuyucu ile belirlendi. Her bir bileşiğe ait MIC50 değeri hesaplandı. Gentanisinin MIC50 değeri P. Mirabilis, S. Pyogenes, K. pneumonia için sırasıyla; 1.6 μM, 1.8 ve 2.4 μM olarak izlemiştir. Bileşiklerin S. pyogenes için MIC50 aralığı 1.9-3.9 uM, K. pneumoniae için 5.7 - >100 uM ve P. mirabilis için 3.9 - >100 uM olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda, gram negatif bakteriler üzerinde C3 ve S. pyogenes (Gram pozitif) üzerinde C1 en iyi antibakteriyel aktiviteye sahipken, C6 dışındaki bileşiklerin neredeyse tamamı orta düzeyde aktiviteye sahiptir. Bakteri bileşiklere tepkileri ile ilgili olarak, bakır komplekslerinin bakteriler üzerinde ligandlardan daha etkili olmasının nedeninin farklı yapılarından kaynaklanmış olabileceğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
The urgent request of potent chemical or natural antibacterial drugs by the nowadays world against antibacterial-resistant bacteria is critical in order to combat the raising microbial-resistance issue toward antibacterial drugs. In our study, we checked the antibacterial action of (8) Salicylaldimine derived Schiff-bases compounds (Ligands and Cupper complexes) and Gentamicin (positive control), by antibacterial MTT-assay against three pathogenic bacterial strains of: Klebsiella pneumonia(K. pneumonia), Proteus mirabilis(P. mirabilis) and Streptococcus pyogenes(S. pyogenes).The compounds have been prepared in different concentration of 1 μM, 10 μM, 100 μM and 1000 μM, then have been cultivated with adjusted standard number of standard bacteria, then after the application of the MTT-stain, and adding dimethyl sulfoxide for crystal dissolving, the optical density (OD) values for each well were recorded by an Microplate reader at 570 nm and MIC50 value of any compound have been calculated. In result, the most effective MIC50 value of Genta was (1.6 μM) for P. mirabilis, followed by (1.8 and 2.4 μM) for both S. pyogenes and K. pneumonia, respectively. And the compounds MIC50 range for S. pyogenes was 1.9-3.9 μM followed by (5.7 to >100 μM) for K. pneumoniae and (3.9 to >100 μM) for P. mirabilis, respectively. In our study, C3 has the best activity on gram negatives and C1 on S. pyogenes (Gram positive), while almost the entire compounds have moderate activity except of C6. In regarding with different bacterial response, the ligands with their Copper complexes had showed better effect on these bacteria, which may be due to their different cellular structure.