Fenerbahçe Spor Kulübü örgütlü taraftarlarının taraftarlık anlayışları üzerine bir araştırma
A research of supporter mentality of the Fenerbahçe Sport Clubs organized supporters
- Tez No: 171994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
-129- OZET Araştırmanın amacı, Fenerbahçe Spor Kulübü örgütlü taraftarlarının taraftarlık anlayışlarının belirlenmesidir. Çalışmanın evrenini Fenerbahçe Spor Kulübü örgütlü taraftarları, örneklemini ise İstanbul'daki Fenerbahçe Spor Kulübü örgütlü taraftarlarından tesadüfi yöntemle seçilen 553 taraftar oluşturmaktadır. Dernek yönetimleriyle yüz yüze yapılan görüşmelere göre sekiz derneğin ve bir vakfın yaklaşık 7000 üyesi olduğu bulunmuştur. Dolayısıyla, örneklem grubu toplam örgütlü üye taraftarların %7,9'unu oluşturmaktadır. Taraftarların favori takımlarım seçme nedenleri ile taraftar olmalarında etken olan unsurları, favori takımlarıyla özdeşleşme düzeylerini, şiddet anlayışlarını ve fair play anlayışlarını tespit etmeye yönelik bir anket uygulanmıştır. Anket konu alanı uzmanların görüş ve önerileri dikkate alınarak hazırlanmış, 84 kişilik bir ön gruba uygulama ve mülakat yapılmıştır. Ön uygulama anketlerinden elde edilen veriler yardımıyla anket maddelerinin güvenirlik analizi yapılmış, ankette yer alan 34 maddenin güvenirlik katsayısı a:0,89 olarak bulunmuş ve ankete son şekli verilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 13.0 paket programı kullanılmıştır. Değerlendirme sırasında araştırma verilerinin frekans ve yüzdeleri alınmıştır. Normallik sınamasına göre, normal dağılım gösteren veriler için parametrik testlerden One - Way ANOVA, normal dağılım göstermeyen veriler-130- için nonparametrik testlerden Mann - Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Varyans homojenliğine göre ise Post Hoc Multiple Comparisions testlerinden Tamhane ve Tukey testleri uygulanarak elde edilen tüm veriler tablolaştırıllmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmaya sonucuna göre, taraftarın büyük bir çoğunluğunun ile erkek ve serbest meslek sahibi, iyi bir gelir ile yüksek eğitim seviyelerinin olduğu, yine büyük çoğunluğunun takımlarına güç kazandırmak için üye olduğu, Fenerbahçe Futbol Takımının İstanbul'daki her maçına katıldıkları, maç kazanma veya kaybetmelerinde günlük yaşamlarının çok etkilendiği, kulübün tarihinin, başarılarının ve popülerliğinin taraftar olmalarında etkili olduğu, en sevmedikleri takımın Galatasaray futbol takımı olduğu, Fenerbahçe futbol takımı haricinde hiçbir takımın taraftarı olamayacakları, takımlarıyla yüksek derecede özdeşleştikleri ve sporda şiddeti değil fair play' i tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-131- ABSTRACT The purpose of this study is to identify the supporters' mentality of the Fenerbahçe Sport Clubs organized supporters. Fenerbahçe Sport Clubs organized supporters composed the population of the study and the sample of this study consisted of 553 organized supporters who were randomly living in Istanbul. According to face to face interviews with association administration it determined 7000 members of eight associations and one foundation. Consequently, sample group created % 7,9 of organized member supporter. A questionnaire, which aimed to identify the selection reasons why the supporters have chosen their favorite team, the reasons why they have been supporters, the supporters identification levels with their team, the violence and fair play understanding of the supporters was conducted, to the participants of the study in the preparation of the questionnaire, subject area experts opinions and offers were taken into consideration. In the reliability and validity process, the instrument was conducted on a pre-group (n=84) and interviews were made. By the help of data that taken by questionnaire the reliability and validity analyze had done, the reliability factor of 34 titles had been found as a:0,89 and the last formal of the questionnaire had been made. In the analysis of the data SPSS 13.0 package program was used.-132- In statistical analysis, frequency and percentages of the data was taken. According to the normality tests, One-Way ANOVA was conducted on the normally distributed data and Man- Whitney U and Kruskal Wallis H tests were conducted on the data which were not normally distributed. According to the variance homogeneity Tamhane and Tukey Post-Hoc Multiple Comparison tests was conducted and the results were put into tables. The error level was 0,05. According to the study results, it is identified that the big proportion of the supporters were composed of males, they were occupied freely, were having good income level with high level education and also it is identified that the big proportion of them, were members to give power to their team, were attending all the matches of Fenerbahçe Sport Club in Istanbul. The results also revealed that the big proportion of the supporters daily life was affected with match performance of their team history, success and popularity of club had an effect on their fan ship behavior, also results pointed that Galatasaray their most dislike team and the participants of the study would not be supporter of any other team and not violence but fair play was their choice.