Samsunspor futbol taraftarlarının sosyal ağ sitelerinde sergilenen taraftar bağlılığı ile futbol taraftarı fanatiklik düzeyi
Football fanaticism level of Samsunspor supportersand their fan loyalty displayed on social networking sites
- Tez No: 923780
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Samsunspor Futbol Taraftarlarının bazı sosyo-demeografik özelliklerine göre sosyal ağ sitelerinde sergilenen taraftar bağlılığı ile futbol taraftarı fanatiklik düzeylerini incelemek ve bunlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada betimsel nitelik taşıyan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 18 yaş üstü Samsunspor futbol taraftarları içerisinden tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiş ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul etmiş 351 birey oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Taşmektepligil ve ark. (2015) tarafından geliştirilen Futbol Taraftarı Fanatiklik Ölçeği (FTFÖ) ile Özsoy ve ark. (2023) tarafından Türkçeye uyarlanan ''Sosyal Ağ Sitelerinde Sergilenen Taraftar Bağlılığı Ölçeği" kullanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde ikili grup karşılaştırmalarında Student t test; üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında ise tek yönlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Araştırmada; gelire göre toplam puan ve alt boyut toplam puanları arasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, taraftar grubu üyeliği, yaş ve mesleğe göre her iki ölçek toplam puanları ve alt boyut toplam puanları arasında anlamlı fark vardır. Maçları nereden takip ettikleri, iç saha maçlarına gitme sıklıkları ve dış saha maçlarına gitme sıklıklarına göre; Sosyal Ağ Sitelerinde Sergilenen Taraftar Bağlılığı Ölçeği Taraftar-Takım arasındaki ilişki alt boyut puanları hariç, her iki ölçek toplam puanları ve alt boyut toplam puanları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre Sosyal Ağ Sitelerinde Sergilenen Taraftar Bağlılığı Ölçeği ölçek toplam puanları ve alt boyut toplam puanları arasında anlamlı bir fark bulunmazken, Futbol Taraftarı Fanatiklik Ölçeği ölçek toplam puanları ve alt boyut toplam puanları arasında anlamlı farklılık belirlenmiştir. Medeni duruma göre ise Futbol Taraftarı Fanatiklik Ölçeği Kurumsal Aidiyet alt boyut toplam puanları hariç her iki ölçek toplam puanları ve alt boyut toplam puanları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışma hem taraftar bağlılığı hem de fanatik davranışlar açısından sosyal ağların etkilerini ölçmeyi amaçladığı için karar vericilere (spor yöneticileri, sponsorluk firmaları vb) bir rehber niteliği taşıması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the fan loyalty displayed on social media and the level of fanaticism of Samsunspor football fans based on some socio-demographic characteristics, and to reveal the relationship between these two factors. The study employs a descriptive survey model. The sample group of the study consists of 351 individuals who are Samsunspor football fans aged 18 and above, selected by random sampling from among the fans and who volunteered to participate in the research. The data collection tools include a personal information form developed by the researchers, the Football Fanaticism Scale (FFS) developed by Taşmektepligil et al. (2015), and the“Fan Loyalty Displayed on Social Media Scale”adapted into Turkish by Özsoy et al. (2023). In the data analysis process, the Student's t-test was used for comparisons involving two groups, and One-Way ANOVA and Tukey's multiple comparison tests were used for comparisons involving three or more groups. The study found no statistically significant difference in the total scores and subscale total scores based on income. However, significant differences were found based on fan group membership, age, and occupation for both the total scores of the two scales and the subscale total scores. Regarding where they follow matches, the frequency of attending home and away matches, a significant relationship was found between the total scores and subscale total scores of both scales, except for the Fan-Team Relationship subscale of the Fan Loyalty Displayed on Social Media Scale. Regarding gender, no significant difference was found between the total scores and subscale total scores of the Fan Loyalty Displayed on Social Media Scale, while a significant difference was determined between the total scores and subscale total scores of the Football Fanaticism Scale. Regarding marital status, a significant relationship was found between the total scores and subscale total scores of both scales, except for the Institutional Belonging subscale total scores of the Football Fanaticism Scale. Since the study aims to measure the effects of social media on both fan loyalty and fanatical behaviors, it is important as a guide for decision-makers (such as sports managers, sponsorship companies, etc.).