Covid-19 servis ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin uyku kalitesi ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 790828
  2. Yazar: SONGÜL KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma Covid-19 sürecinde servis ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin uyku kalitesi ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak yapılan bu çalışma Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Covid servis ve covid yoğun bakımlarda çalışan 155 hemşire ile Kasım-Aralık 2020 tarihlerinde yapılmıştır. Araştırmada veriler; kişisel veri formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılarak google form üzerinden toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, ileri analizde LSD, Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Bu çalışma için etik kurul izinleri alınmıştır. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 29.77±7.39'dir. Hemşirelerin %58,1'i Covid yoğun bakımda görev yapmaktadır. Hemşirelerin Pittsburgh Uyku Kalite İndeks 'inden aldıkları puan 9.74±3,01 olarak bulunmuştur. 20-25 yaş grubundaki hemşirelerin uyku kalitesi daha iyi bulunmuştur (p=0.001). Evli olanların uyku kalitesi daha kötü bulunmuştur (p=0.008). Lisans mezunu olanların uyku kalitesi daha iyi bulunmuştur (p=0.002). Çalışırken koruyucu ekipmanların hepsini kullananların uyku kalitesi daha kötü bulunmuştur (0.049). Hemşirelerin Psikolojik İyi Oluş Ölçeğinden aldıkları puan 36.76±8,66 olarak bulunmuştur. Yüksek lisans mezunu olanların Psikolojik İyi oluşlarının yüksek olduğu bulunmuştur (p=0.002). Nöbet sonrası 3-6 saat uyuyanların psikolojik iyi oluşları daha yüksek bulunmuştur (p=0.013). Pittsburgh Uyku Kalite İndeks Puanı ve Psikolojik İyi Oluş Ölçek Puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü ve düşük düzeyli bir ilişki bulunmuştur (p=0.000). Sonuç: Hemşirelerin uyku kalitelerinin kötü olduğu, psikolojik iyi oluşlarının orta düzeyde olduğu belirtilmiştir. Hemşirelerin uyku kalitelerinin kötü olmasının psikolojik iyi oluşlarını olumsuz etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between sleep quality and the psychological well-being of nurses working in service and intensive care units during the Covid-19 process. Material and Methot: This study, carried out per the descriptive research principles, was carried out between November-December 2020 with 155 nurses working in the Covid service and covid intensive care units at Giresun Training and Research Hospital. Data in the research; personal data form was collected via google form using Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), Psychological Well-Being Scale. The obtained data were analyzed with SPSS for Windows 22 package program. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation, t-test in independent groups, analysis of variance, LSD and Pearson correlation test were used in further analysis. Ethics committee permission was obtained for this study. Results: The mean age of the nurses was 29.77±7.39. 58.1% of nurses work in Covid intensive care. The score the nurses got from the Pittsburgh Sleep Quality Index was 9.74±3.01. Sleep quality of nurses in the 20-25 age group was found to be better (p=0.001). Sleep quality of married people was found to be worse (p=0.008). Sleep quality of those with a bachelor's degree was found to be better (p=0.002). Sleep quality of those who use all protective equipment while working was found to be worse (0.049). The score obtained by the nurses from the Psychological Well-Being Scale was found to be 36.76±8.66. The psychological Well-being of those with a master's degree was found to be high (p=0.002). Psychological well-being was found to be higher in those who slept for 3-6 hours after the seizure (p=0.013). A statistically significant, negative, and low-level correlation was found between the Pittsburgh Sleep Quality Index Score and the Psychological Well-Being Scale Score (p=0.000). Conclusion: It was stated that the sleep quality of the nurses was bad and their psychological well-being was moderate. It has been revealed that poor sleep quality of nurses negatively affects their psychological well-being.