Ege Üniversitesi acil servisine başvuran hipertansiyon tanısı olan hastalarda bitkisel ürün kullanım sıklığı
Determine the herbal products used by patients with a diagnosis of hypertension admitted to the Emergency Department of Ege University
- Tez No: 790830
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞÇE FAFAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Hipertansiyon dünyada sağlık sorunu olup sağlık ve ekonomik olarak büyük yük oluşturan dikkat edilirse tedavi edilebilir kronik hastalıklardan biridir. Hipertansiyonu olan hastalar kullandıkları ilaç dozlarını azalt¬mak, ilaç tedavisini bırakmak ve uygulanan tedaviden daha az yarar göreceklerini düşündükleri için bitkisel ürün ve ilaçlara veya destekleyici tedavilere yönelebilmektedirler. Hastaların tamamlayıcı terapileri hem doğal, hem de az zararlı ve az yan etkiye sahip olarak gördükleri için olası riskleri ve komplikasyonları farkındalık olmadığı için dikkatten kaçabilmektedir. Bu yüzden, bitkisel ürünler hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hastaların destekleyici tedavileri doğru literatürden öğrenmemesi, kullandıkları yöntemleri sağlık ekibi üyelerine ifade etmemeleri hipertansiyonun kontrol altına alınmasını güçleştirmektedir. Bu nedenle bitkisel ürünlerin ve destekleyici tedavilerin bilinçli kullanılması konusunda sağlık personellerine önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumlulukları kapsamında sağlık personelleri, semptom yönetimine yönelik olarak bitkisel ürün ve diğer destekleyici tedaviler hakkındaki bilgilerini geliştirmeli ve bu bilgileri hasta bireylerin tedavi süreçlerinde daha etkili kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Ege Üniversitesi Yetişkin Acil Servise başvuran hipertansiyonu olan hastaların kan basıncını düşürmeye yönelik kullandıkları bitkisel ürünleri belirlemektir. Araştırma hastanemize başvuran hipertansiyon tanılı hastalara sosyo- demografik özellikler (6 soru) ile hipertansiyon ve bitkisel ürün kullanma durumu (11 soru) hakkında bilgi öğrenimini sağlayan 17 kapalı uçlu ve açık uçlu sorulardan oluşan anket formu kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a global health problem and is a preventable and treatable chronic disease that poses a great burden both in health and economically. Patients with hypertension may turn to herbal products and medicines or supportive therapies to reduce the doses of medications they use, to discontinue drug therapy, and when they are worried that they will not benefit from the treatment applied. Because patients perceive complementary therapies as more natural, because they think they are less harmful, and because they decry them as having fewer side effects, they are able to ignore possible risks and complications. That is why herbal products are often preferred by patients. The fact that patients do not learn supportive treatments from the right sources and do not express the methods they use to the health team makes it difficult to control the disease. For these reasons, health personnel have important responsibilities regarding the conscious use of herbal products and supportive treatments. Within the scope of these responsibilities, health personnel should improve their knowledge about herbal products and other supportive treatments for symptom management of patients and they should use this information more effectively in the treatment processes of sick individuals. The purpose of this trial is to determine the herbal products used by patients with a diagnosis of hypertension admitted to the Adult Emergency Department of Ege University to lower their blood pressure. Research of patients with hypertension admitted to our hospital socio - demographic characteristics (question 6) and hypertension status using herbal products (11 questions) that allows you to acquire information about 17 closed-ended and open-ended questions was conducted by using a questionnaire including.