Obezite cerrahisi geçirecek hastalarda analjezi yönetiminin derlenme kalitesine etkisi
The effect of analgesia management on review quality in patients requesting obesity surgery
  1. Tez No: 790844
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN TAFLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BURCU ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve amaç: Obez hastada postoperatif dönemde yeterli ağrı sağaltımı, hasta konforu ve hastanede kalış süresini etkileyen önemli bir parametredir. Çalışmamızda amacımız, bariatrik cerrahi geçiren hastalarda multimodal analjezi rejiminde steroid kullanımının derlenme kalitesine etkisini, 40 soruluk derlenme kalite ölçeği ile değerlendirmektir. Materyal-metod: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde obezite cerrahisi geçiren 60 hasta dahil edildi. Hastalar, deksametazon kullanılan ve kullanılmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Postopertif 24 saat sonra tüm hastalar QoR-40 anketi ile değerlendirildi. Opioid ihtiyacı, bulantı kusma, anti-emetik gereksinimi, intraoperatif komplikasyon ve postoperatif yara yeri enfeksiyonu kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Adequate pain relief in the postoperative period in obese patients is an important parameter that affects patient comfort and hospital stay. In our study, our aim was to evaluate the effect of steroid use on the quality of recovery in patients undergoing bariatric surgery in a multimodal analgesia regimen with a 40-item recovery quality scale. Material-method: Sixty patients who underwent bariatric surgery at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital were included in this prospective observational study. The patients were divided into two groups as dexamethasone and non-dexamethasone used. All patients were evaluated with the QoR-40 questionnaire after 24 hours postoperatively. Opioid requirement, nausea and vomiting, anti-emetic requirement, intraoperative complication and postoperative wound infection were recorded.