Yoğunluk ayarlı radyoterapi tedavi planlarının 0,35 tesla manyetik alan altında çok kanallı film dozimetre ile kalite kontrol analizi
Quality control analysis of intensity adjustable radiotherapy treatment plans under 0.35 tesla magnetic field with multi-channel film dosimetry
  1. Tez No: 790848
  2. Yazar: GÖRKEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ACAR DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
0,35 T manyetik alan altında Gafchromic™ EBT3 film kullanılarak tek tarama yöntemiyle çok kanallı film dozimetrisinin hasta bazlı IMRT kalite güvenilirliği (KG) sonuçlarını değerlendirmek. Eylül 2018 ile Ekim 2021 arasında 242 hasta ViewRay MRIdian® Linac ile tedavi edildi. Tüm IMRT tedavileri için nokta doz ve film dozimetri KG planları oluşturuldu. Kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) kanallar için çok kanallı film dozimetrisi, gama değerlendirme analizi kullanılarak tedavi planlama sistemi (TPS) doz haritaları ile karşılaştırıldı. 70 vaka için %-2,28 ile +%2,39 arasında değişmekle birlikte, maksimum nokta doz farkı %2,39; ortalama fark ise %-0,058 ± 0,110 bulunmuştur. Mutlak nokta doz ölçümlerinin %100'ü, hesaplananlardan ±%3 kabul kriteri içindeydi. RGB kanallarının ortalama gama geçiş oranları %2 / 2 mm için sırasıyla %97,1 ± %2,26, %96,0 ± %3,27 ve %96,2 ± %3,14'tür. Ayrıca, RGB kanallarının ortalama gama geçiş oranı %3 / 3mm için sırasıyla %99,7 ± %0,41, %99,6 ± %0,59 ve %99,5 ± %0,67'dir. Çok kanallı film dozimetrisine sahip Gafchromic™ EBT3 filmi kullanılan hastaya özel KG, 0,35 T manyetik alan altında MR kılavuzluğunda IMRT tedavisi için uygun ve doğru bir araçtır.
Özet (Çeviri)
To evaluate the patient based IMRT quality assurance (QA) results of the multichannel film dosimetry with single scan method by using Gafchromic™ EBT3 film under 0.35 T magnetic field. Between September 2018 and October 2021, 242 patients were treated with ViewRay MRIdian® Linac. Point dose and film dosimetry QA plans were generated for all IMRT treatments. Multichannel film dosimetry for red, green and blue (RGB) channels were compared with treatment planning system (TPS) dose maps by gamma evaluation analysis. The maximum point dose deviation was 2.39% with ranging from -2.28% to +2.39 % for 70 cases. The mean difference was %-0.058 ± 0.110. The 100% of overall absolute point dose measurements were within ±3% deviation of the calculated ones. The mean gamma passing rates of RGB channels are 97.1% ± 2.26%, 96.0% ± 3.27% and 96.2% ± 3.14% for gamma evaluation with 2% / 2 mm, respectively. Moreover, the mean gamma passing rate of RGB channels are 99.7% ± 0.41%, 99.6% ± %0.59 and 99.5% ± 0.67% for gamma evaluation with 3% / 3mm, respectively. The patient specific QA using Gafchromic™ EBT3 film with multichannel film dosimetry seems to be a precise tool to implement for MR guided IMRT treatment under 0.35 T magnetic field.