Primer hiperparatiroidide osteoporoz gelişimi ile mmp-9, Il-1β düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the development of osteoporosis and mmp-9, il-1β levels in primary hyperparathyroidism
  1. Tez No: 790847
  2. Yazar: AYKUT CANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: Primer hiperparatiroidi (PHPT), sık görülen bir endokrin bozukluktur. PHPT'de artan PTH, osteoklastik aktiviteyi artırarak osteoporoz (OP) gelişme riskini arttırır. Ancak PTH'nin osteoklastik aktiviteyi hücresel düzeyde hangi mekanizmalarla düzenlediği tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmadaki öncelikli amacımız OP'si olan ve olmayan PHPT olgularında serum MMP-9 ve IL-1β seviyelerini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya kliniğimize başvuran 18-70 yaş arası 60 PHPT hastası, 30 sağlıklı kontrol alındı. Hastaların 30'unda tanı anında OP de mevcuttu. Grupların laboratuvar parametreleri ölçüldü. Serum MMP-9 ve IL-1β düzeyleri enzim-linked immunosorbent assay (ELISA), serum osteokalsin (OC) ve CTX düzeyleri ise hormon otoanalizöründe elektrokemilüminesan (ECLIA) yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Primary hyperparathyroidism (PHPT) is a common endocrine disorder. Increased PTH in PHPT increases osteoclastic activity, result in increased risk of developing osteoporosis (OP). However, it has not been fully understood that how PTH regulates mechanisms osteoclastic activity at the cellular level. Our primary aim in this study is to evaluate serum MMP-9 and IL-1β levels in PHPT cases with and without OP. Materials and Methods: 60 PHPT patients aged between 18-70 years who applied to our clinic and 30 healthy controls were included in the study. OP was present in 30 of the patients at the time of diagnosis. Laboratory parameters of the groups were measured. Serum MMP-9 and IL-1β levels are enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method was carried out. Serum osteocalcin (OC) and CTX levels were determined in the hormone autoanalyzer measured by electrochemiluminescence (ECLIA) method.