Metal kaplama sanayii atık sularının arıtılması ve metal tuzlarının geri kazanılması
Treatment of metal plating industry wastewater and recovery of metal salts
- Tez No: 79086
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET METAL KAPLAMA SANAYİİ ATIK SULARININ ARITILMASI VE METAL TUZLARININ GERİ KAZANILMASI Kaplama banyoları atık sularında bulunan metal iyonlarını alıp hem yeniden değerlendirmek hem de çevreye zararlı etkisini gidermek amacıyla yapılan bu çalışmada nikel ve bakır iyonları asidik banyodan doğrudan, siyanürlü banyodan ise siyanürün hipokloritle oksidasyonundan sonra asitlendirilen çözeltiden dolaylı olarak kuvvetli asidik katyon değiştirici reçine vasıtasıyla kazanılmıştır. Bakır ve nikel' in pH 1' de % 98, 9 ve pH 4' de % 99, 9' nun tutulduğu saptandı. Çözelti pH mm tutulma oranını çok etkilemediği belirlendi. Krom kaplama banyolarının yıkama sularında ise krom (VI)1 nın önce kromum)' e indirgenip sonra katyon değiştirici reçinede tutulması uygun görülmüştür. Krom tutulmasının çözeltideki krom iyonlarının türlerine göre değiştiği gözlenmiş pH 3-4 arasında krom tutulmasının sağlandığı saptanmıştır. Reçineye verilen çözelti pH1 inin krom türü açısından önemli olmasına karşın reçinede tutulma sırasındaki pH değişiminin çok önemli etkisi olmadığı gözlenmiştir. Nitekim kolonda yapılan denemelerde H-formundaki reçine ile kromun % 99, 4'nün, Na-formundaki ile ise % 99, 5' nin tutulması bu durumu doğrulamıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TREATMENT OF METAL PLATING INDUSTRY WASTEWATER AND RECOVERY OF METAL SALTS In this research which simultaneously aims to recover metal ions from electro-plating bath wastewater and to eliminate their environmentally harmful effects, nickel and copper ions have been recovered from the acidic bath directly, and from the cyanide bath indirectly by using strongly acidic cation exchanger resin after hypochlorit oxidation. Copper and nickel have been observed that the metal ions in the sample were retained at an efficieny of 98, 9 % at pH 1, and at 99, 9 % at pH 4 when passed through a strongly acidic cation exchanger resin bed. The solution pH did affect the efficiency of ion retention very much. As for chrome-plating bath rinse water, it is appropriate to reduce chrome (VI) to chrome (HI), and then retain it in the cation exchanger resin. The chrome uptake was dependent on chrome (III) speciation, and optimal chrome retention was achieved at about pH3-4. It has been observed that the pH change during retention in the resin was not so important even though the pH of solution fed to the resin was important for chrome speciation. Consequently, the column experiments confirmed that the ratio of the ions retained on the If-form resin was 99, 4 %, and on the Na+-form resin was 99, 5 %.