Yüksek darbe dirençli polistiren ve kristal polistiren karışımlarının incelenmesi
Investigation on the blends of high impact polysyrene and crystal polystyrene
  1. Tez No: 79085
  2. Yazar: İSA TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDANE YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Polistiren-graft-polibutadien ve polistirenin bir karışımı olan yüksek darbe dirençli polistirenin, fabrika ölçeğinde ek bir yatırım yapılmaksızın, üretim kapasitesinin arttırılması amaçlanmıştır. Önce, bir reaktörde çeşitli yüksek darbe dirençli polistiren örnekleri üretildi. Sonra, % 9.0 polibutadien içeren yüksek darbe dirençli polistiren, kristal polistiren ile karıştırılarak farklı polibutadien içerikli çeşitli örnekler hazırlandı. Örneklerin Izod darbe direnci değerleri rutin fabrika üretimindeki % 5.8 polibutadien içeren yüksek darbe dirençli polistireninkinden daha yüksek bulundu. Ayrıca, örneklere aşağıdaki mekanik ve ısıl testler ile diferansiyel taramalı kalorimetri uygulandı: erime akış indisi, Vicat yumuşama sıcaklığı, ısı ile bükülme sıcaklığı, akmada gerilme direnci, kopmada gerilme direnci, kopmada uzama ve bükülme direnci. Yüksek polibutadien içerikli yüksek darbe dirençli polistiren ve kristal polistirenin çeşitli oranlarda karıştırılması ile hem istenen mekanik özelliklere sahip çeşitli ürünlerin elde edilebileceği hem de fabrikanın mevcut üretim kapasitesinin % 30 artırılabileceği sonucuna varıldı. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It was aimed to increase the production capacity of high impact polystyrene which is a mixture of polystyrene-graft-polybutadiene and polystyrene in the plant-scale without an additional investment. At first, it was produced several high impact polystyrene samples with high polybutadiene content in a reactor. Later, it was prepared various samples in different polybutadiene content by blending high impact polystyrene containing 9.0 percent polybutadiene with crystal (genaral purpose) polystyrene. The values of Izod impact strength of the blends were found higher than that of the high impact polystyrene containing 5.8 percent polybutadiene in the routine plant production. In addition, the following mechanical and thermal tests as well as differential scanning calorimetry were applied to the samples: melt flow index, Vicat softening point, heat distortion temperature, tensile strenght at yield, tensile strenght at break, elongation at break, and flexural strenght. It was concluded that both various products with desirable mechanical properties could be obtained and production could be increaseed as 30 percent of the present plant capacity by blending high impact polystyrene with high polybutadiene content and crystal polystyrene at various ratios.