Acil servise başvuran üst gastrointestinal kanamalı hastalarda etiyolojik değerlendirme ve prognozu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Etiological evaluation and investigation of factors affecting prognosis in patients with upper gastrointestinal hemorrhage presenting to the emergency department
  1. Tez No: 790868
  2. Yazar: ESİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDAHMET AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Acil servise başvuran üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamalı hastalarda etiyolojik değerlendirmeyi ve prognozu etkileyen faktörleri çeşitli skorlama sistemleri ile incelenmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi acil servisine Kasım 2021-Mayıs 2022 ayları arasında başvuran ve takibinde İç Hastalıkları Kliniği'nde üst GİS Kanaması tanısı ile takip edilen 18 yaş üstü 166 hasta dahil edildi. Özofagus varis kanamalı, alt GİS kanamalı, Karaciğer siroz tanılı hastalar ve gebe hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar, endoskopik özelliklerini göz önüne alarak etiyolojik açıdan değerlendirilmesi ve prognozu etkileyen faktörlerin skorlama sistemleri ile incelenmesi amaçlanmış olup Rockall ve Glasgow-Blacthford skorlamaları (GBS) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastalarda erkek sayısı 122 (%73.5), kadın sayısı ise 44 (%26.5) idi. Yaş ortalamasının 62.3  18.1 olduğu görüldü. En sık görülen ek hastalık %50 oranında hipertansiyon; en fazla kullanılan ilaç %28.3 oranında asetilsalisilik asit (ASA) olarak saptandı. Hastane içi mortalite verilerine bakıldığında 7 (%4.2) hastanın ex olduğu görüldü. Hastane dışı ilk 6 aylık takipte ise 24 (%14.5) bireyin ex olduğunu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study, to evaluate the etiological evaluation and the factors affecting the prognosis in patients with upper gastrointestinal (GI) system bleeding who applied to the emergency department with various scoring systems. Materials and methods: In this study, 166 patients over the age of 18 who applied to the emergency department of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between November 2021 and May 2022 and were followed up in the Internal Diseases Clinic with the diagnosis of Upper GIS Bleeding were included. Patients with esophageal variceal bleeding, lower GI bleeding, liver cirrhosis, and pregnant patients were not included in the study. We used the Rockall and Glasgow-Blatchford (GBS) scoring systems to predict risk and prognosis. Results: The number of men included in our study was 122 (73.5%) and the number of women was 44 (26.5%). The mean age of the patients was 62.3  18.1. The most common comorbidity was hypertension at a rate of 50%. Acetylsalicylic acid (ASA) was the most commonly used drug at a rate of 28.3%. Considering the in-hospital mortality data, it was seen that 7 (4.2%) patients died. In the first 6-month follow-up out of the hospital, 24 (14.5%) individuals were found to be dead.