Mahkûmların televizyon izleme alışkanlıkları: Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı üzerinden bir değerlendirme
Television watching habits of prisoners: An evaluation based on uses and gratifications approach
- Tez No: 790908
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULREZAK ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Radyo-Televizyon, Forensic Medicine, Psychology, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, ceza infaz kurumlarında mahkûmiyetleri devam eden mahkûmların televizyon izleme alışkanlıkları ölçülmüş ve bu alışkanlıklar ile işledikleri suçlar arasındaki ilişkiye dair yorum getirilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde bulunan dört Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hüküm altında bulunan 92 mahkûm oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, bu araştırma için hazırlanan mülakat formu kullanılmıştır. Söz konusu form mahkûmlar ile Ceza İnfaz Kurumu ortamında, yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Katılımcıların televizyon izleme alışkanlıkları, kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı açısından değerlendirilmiş ve izleme alışkanlıklarından kaynaklanan doyumlar açıklanmaya çalışılmıştır. Katılımcıların işledikleri suçlara göre medya kullanım alışkanlıkları arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir. İzleme alışkanlıklarıyla işledikleri suç arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya katılan mahkumların aradıkları doyumların kaçış, arınma, özenme, kendi yaşamlarına benzer yönleri arama, öğrenme ve güncele dair bilgi edinme, kişisel tatmin, ahlaki ve dini doyumlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the television watching habits of the convicts in the penitentiary institutions were measured and an attempt was made to interpret the relationship between these habits and the crimes they committed. The sample of the research consists of 92 convicts who are under sentence in four Closed Penitentiary Institutions in Ankara Sincan Penal Institutions Campus. The interview form prepared for this research was used as a data collection tool in the research. The aforementioned form was applied face-to-face with the prisoners in the prison environment. The television watching habits of the participants were evaluated in terms of uses and gratifications and the gratifications arising from their watching habits were tried to be explained. Differences between the media usage habits of the participants according to the crimes they committed were determined. The relationship between their watching habits and the crime they committed was examined. It has been determined that the gratification sought by the prisoners participating in the research are escape, catharsis, emulation, searching for aspects similar to their own lives, learning and acquiring current information, personal satisfaction, moral and religious gratification.