3.0t manyetik rezonans görüntülerde distal tibial epifiz ve kalkaneus epifizinin vieth metoduna göre değerlendirilmesi; adli yaş tespiti
Evaluation of distal tibial epiphysis and calcaneal epiphysis according to vieth method in 3.0T magnetic resonance images: forensic age estimation
- Tez No: 790911
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT SİNAN SÜZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Tıp Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Adli tıp pratiğinde yaş tespiti, gerek cesetlerden gerekse yaşayan bireylerden hukuki gereksinimlerden dolayı istenebilmektedir. Kemik yaşının tespiti için istenen X-ray gibi radyolojik metotlar tartışılmaya başlanmış ve etik endişler gündeme gelmiştir. Bu nedenle radyasyona maruz kalmanın azaltılmasına yönelik radyolojik yöntemler önem kazanmış ve adli tıpta temel araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmamızda, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda 3.0T MR cihazı ile çekilmiş yaşları 8 ila 25 yıl arasında değişen ayak bileğine ait MR görüntüleri Vieth ve arkadaşlarının tamınladığı evreleme metoduna göre retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya, 83 kadın ve 118 erkek olmak üzere 201 olgunun sagital T1A TSE ve sagital T2A STIR kesitlerin olduğu ayak bileği MR görüntüleri iki gözlemci tarafından birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, hem distal tibia hem de kalkaneus epifizi için her iki cinsiyette de 2. evre, 3. evre ve 4. evre olarak tespit edilen tüm olgular 18 yaşından küçük olduğu tespit edilmiştir. Distal tibia epifizinde 5. evre olarak tespit edilen tüm erkek olgular ve kalkaneus epifizinde 6. evre olarak tespit edilen tüm erkek olgular 15 yaş üzerinde tespit edilmiştir. Hem distal tibial epifiz hem de kalkaneus epifizi için gözlemci içi ve gözlemciler arası uyumun çok iyi düzeyde olduğu bulundu. Vieth ve ark. tarafından belirlenen evreleme sistemine göre; çalışmamızdan elde edilen veriler, distal tibial epifizinde evre 2, 3, 4 ve 5'in ve kalkaneus epifizinde evre 2, 3, 4 ve 6'nın minimum yaş kavramı dahilinde medeni ve ceza hukukunda önemli yaş eşikleri olan 12-15, 15-18 ve reşitlik yaşının tespitinde kullanılabilir. Bildiğimiz kadarıyla ayak bileği MR görüntülerinin Vieth ve ark.'nın tanımlandığı metotla değerlendirilen ilk çalışmadır. Bu prosedürün geçerliliğini değerlendirmek için daha ileri çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Age determination in forensic medicine practice can be requested from both corpses and living individuals due to legal requirements. Radiological methods such as X-ray, which are required for the determination of bone age, have begun to be discussed and ethical concerns have come to the fore. For this reason, radiological methods to reduce exposure to radiation have gained importance and have become the main research topic in forensic medicine. In this study, MR images of the ankle of subject aged between 8 and 25 years, taken with a 3.0T MR device in Düzce University Faculty of Medicine, Department of Radiology, were retrospectively evaluated according to the staging method described by Vieth et al. The ankle MR images with sagittal T1W TSE and sagittal T2W STIR sections of 201 cases, 83 women and 118 men, were evaluated independently by two observers. According to the results of our study, all cases detected as stage 2, stage 3 and stage 4 in both genders for both distal tibia and calcaneal epiphysis were found to be younger than 18 years of age. All male cases diagnosed as stage 5 in the distal tibial epiphysis and all male patients diagnosed as stage 6 in the calcaneal epiphysis were found over the age of 15. It was found that both the distal tibial epiphysis and the calcaneal epiphysis had very good intra-observer and interobserver agreement. According to the staging system determined Vieth et al.; the data obtained from our study can be used to determine the age of 12-15, 15-18 and age of majority, which are important age thresholds in civil and criminal law, within the minimum age concept of stages 2, 3, 4 and 5 in the distal tibial epiphysis and stages 2, 3, 4 and 6 in the calcaneal epiphysis. To our knowledge, this is the first study to evaluate ankle MR images using the method described by Vieth et al. Further studies should be performed to assess the validity of this procedure.