The impact of the pandemic on the usage of public places as social and physical environments in Jordan
Ürdün'de pandeminin kamu alanlarının sosyal ve fiziksel ortamlar olarak kullanılmasına etkisi
  1. Tez No: 790913
  2. Yazar: QUSAI ALKHAWALDEH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. GÜLİZ MUĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu deneysel çalışma, pandemilerin Ürdün'de halka açık yerler üzerindeki etkilerini ele almıştır. Araştırma, pandemi sırasında Ürdün halka açık yerlerinin buna hazırlanmasını ve mimarisinin ana özelliklerini incelemiştir. Corona salgını, insanların yaşamlarını ve çevresiyle etkileşim kurma şeklini hızla değiştirmiştir. Dahası, insanlar, benzeri görülmemiş bir çalkantı ve belirsizlik döneminde eşi benzeri görülmemiş bir salgının getirdiği küresel krizler çağını yaşamışlardır. Mimarlar kamusal alanların sürekli gelişen rolüne ilişkin anlayışlarını yeniden düşünmeye başlamışlardır. Bu tezin temel amacı, pandeminin halka açık alanlar üzerindeki etkisini kapsamaktadır. Ayrıca araştırma, kamusal alanların mimari boyutunda meydana gelen sosyal ve fiziksel etkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ilave olarak pandemi sürecinde değişen mimari unsurlar üzerinde çalışılmıştır. Her şeyden önce, bu tezi üç hedef halinde formüle ederek başlarsak: İlk olarak, pandeminin hem sosyal hem de fiziksel ortamlar olmak üzere halka açık alanların kullanımını ve deneyimini nasıl etkilediğini değerlendirmek. İkincisi, pandeminin etkisiyle kamusal alanların hem sosyal hem de fiziksel çevre açısından nasıl şekilleneceğini görmek. Üçüncü olarak da kamusal alanların yeni kullanımı ve fiziksel olarak şekillendirilmesi için tavsiyeler, öneriler, alternatif senaryolar ve simülasyonlar geliştirmektir. Bu tezin metodolojisinde nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Teorik bölümün yanı sıra literatür, tarihçe ve incelemeler açısından dünyadaki pandemilerin kavram ve kriterleri karşılaştırılmıştır. 9 Araştırma, Zarqa şehrindeki halka açık yerlerin küresel standardı karşılamayan tasarım, planlama, bakım ve yönetimine ek olarak pandemiyle başa çıkacak kadar esnek ve dayanıklı olmadığı sonucuna varmıştır. Ayrıca, Zarqa'daki halka açık yerlerin karşı karşıya olduğu ana sorunlara ilave olarak halka açık yerler için ayrıntılı bir araştırma yapmıştır. Zarqa'da mekânlarda; kalabalıklaşma ile salgın sırasında insanların mahremiyet, kişisel alan ve bölgelerine ilişkin yeni düşünceyle başa çıkılamadığı tespit edilmiştir. Kullanılan malzemeler, sosyal mesafe, sirkülasyon/hareket, mobilya, aydınlatma ve havalandırma, pandemi ile baş edemeyen ve küresel standartları karşılayamayan yani verimsiz olan fiziksel durumdan bahsetmiyorum bile. Bu nedenle; mimarlar, tasarımcılar ve planlamacılar gibi topluluklar enerjileri, yetenekleri ve fikirleri bir araya getirerek geleceğin vizyonlarını ileri götürmek için oldukça kararlı ve istekli kişiler olmalıdırlar. Salgının neden olduğu benzeri görülmemiş sosyal, fiziksel ve ekonomik çalkantıların sona ermesinin ardından mekanların daha güçlü bir şekilde geri dönmek için yakalayabileceği fırsatlar oluşmuştur. Bu tez, derinlemesine bir çalışma ve araştırmadan sonra 13'ün üzerinde öneri ve çözüm sunmuş ve belirli yerler için çeşitli önerilerde bulunmuştur. İşte tasarımlar ve bu tasarımların sunduğu çözümler şunlardır: 1. Yol tarifi alanı; her bireye kişisel alan sağlamak için farklı yönlerde ve seviyelerde alan yaratmak. 2. Cephesi genişletilebilir paneller; kapalı mekanın ışık ve hava alışverişine olanak sağlamak. 3. Nebati bölgesi; insanların bölgeselliğini, kişisel alanını ve mahremiyetini sağlamak ve daha fazla alan yaratmak. 10 4. Nehir alanı; insanların“sırt sırta”ve sosyal mesafenin, dolaşımların ve kişisel alanın netleştiği rastgele yönlerde oturmasına izin vermek. 5. Çöl alanı; bölgeselliği, kişisel alanı, sosyal mesafeyi sağlamak ve daha fazla alan yaratmak. 6. Palmiye alanı; palmiye yapısı şeklinde ve sosyal mesafeyi, sirkülasyonu, kalabalığın kontrolünü, kişisel alanı ve mahremiyeti sağlamak için kişilerin her birinin kendi yoluna sahip olabileceği yollar oluşturmak. 7. Tiyatro alanı; dikey yönde giderek daha fazla alan yaratmak, kalabalıklaşmayı önlemek ve insanlar arasında enfeksiyon bulaşmasını önlemek. 8. Kapalı bölmeli alan; birkaç kişinin kontrol ederek kullanabileceği kendilerinin sahip olduğu son derece özel bir kapalı alan oluşturmak
Özet (Çeviri)
This study captured the effects of pandemics on public places in Jordan. This research reflects on the main features of Jordanian public places' preparation and architecture during the pandemic. The Corona pandemic is rapidly changing the way humans live and interact with space. Moreover, humans are challenged to rethink their understanding of the constantly evolving role of the public space and architects in an era of global crises brought on by an unprecedented epidemic in a time of unparalleled upheaval and uncertainty. The main aims drawn upon this dissertation include the impact of the pandemic on public places. In addition, the research further aims to study the social and physical effects which occurred in the architectural aspect of public places. In addition, the architectural elements that have changed during the pandemic had been studied. first of all, begin by formulating this dissertation into three objectives: First to evaluate how the pandemic has affected the usage and experience of public places, both social and physical environments. Secondly, how public places will be shaped in terms of both social and physical environments with the effect of the pandemic? And thirdly to develop recommendations, suggestions, alternative scenarios, and simulations for the new use and physical shaping of public spaces. 12 The methodology of this dissertation used quantitative and qualitative research methods together. As well as a theoretical part that compares the conceptual and the criteria of the pandemics around the world in terms of the literature, history, and reviews. The research concluded that the public places in Zarqa were not flexible/resilient enough to cope with the pandemic, in addition to the design, planning, maintenance, and management of public places not meeting the global standard. Furthermore of main issues that face the public places in Zarqa, after public places had done deep research found a lack of availability of public places in the Zarqa, crowding in the place, and the lack of dealing with the new norm-narrative of privacy, personal space, and territoriality of people during the pandemic. Not to mention the inefficient physical side; the materials used, social distance, Circulation/movement, Furniture, Lighting, and Ventilation which are not able to cope with the pandemic nor meet global stander. Wherefore, the community of architects, designers, and planners must be the most dedicated, and eager to bring together energies, talents, and ideas to bring forward visions of the future. The opportunities that spaces can seize to return stronger after the end of an era of unprecedented social, physical, and economic turmoil caused by the pandemic; this dissertation after a deep study and investigation suggested over 13 recommendations, and solutions, and provide several proposals for specific places. Here, the designs and solutions offered by those designs are mentioned as follows: 13 • Directions area; to create space with different directions and levels, in order to insure personal space for each individual. • Expandable panel in the facade; to allow the closed place to exchange light and air. • Nabataea area; to ensure the territoriality, personal space, and privacy of people and create more space. • River area; to let people sit“back to back”and in random directions where social distance, circulations, and personal space are insured. • Desert area; to ensure territoriality, personal space, social distance, and create more space. • Palm area; by following the same structure of the palm and creating paths, where each a few people can have their path to ensure social distance, circulations, control crowding, personal space, and privacy. • Theater area; to create more space by going vertical, to avoid crowding and prevent infections among people. • Pods area; the pods are an extremely private area where a few people have their own territoriality of the place by over-control the place.