Mathematics teachers' self-regulated learning behaviors in an immersive virtual environment
Matematik öğretmenlerinin sarmalayan sanal gerçeklik ortamlarında öz-düzenlemedavranışları
  1. Tez No: 790944
  2. Yazar: HAZAL DALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN ENGİN ADER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Teknolojinin beraberinde getirdiği yeniliklerden biri olan sanal gerçeklik ortamları, öğretmenlerin öğrenme ortamlarına dahil ederek öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini de geliştirmek adına kullanabileceği, bu anlamda kendilerini de geliştirmesi gereken bir ortamdır. Bu ortamların bir çeşidi olan sarmalayan sanal gerçeklik ortamları öğrenenlerin katılımcı, bağımsız ve motivasyonu yüksek olma gibi öz-düzenleme becerilerini desteklediği nitelendirilir. Öğrencilerinin öz-düzenleme davranışlarının desteklenmesinde öğretmeninin öz-düzenleme davranışlarının rolünden ötürü bu çalışmanın amacı matematik öğretmenlerinin sarmalayan sanal gerçeklik ortamlarında problem çözme sırasındaki öz-düzenleme davranışlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda sarmalayan sanal bir ortamdaki oyunda, 'Pandemic by Prisms'de, ¸calı¸sabilecek 11 ortaokul matematik öğretmeni gönüllü olarak bu vaka analizi çalışmasına katıldı. Veri toplama sürecinde videolar ile sesli düşünme süreci kaydedilmiş ve katılımcılar daha sonra deneyimlerini paylaşmak adına yarı yapılandırılmış bir görüşmeye de katılmışlardır. Bu kayıtların dökümü 4 ana öz-düzenleme davranışını içeren bir kod şemasıyla kodlanmıştır. Bulgular planlamanın en az atıfta bulunulan, strateji kullanımının ise en çok ele alınan öz-düzenleme davranışı olduğu göstermiştir. Bu çalışma mevcut literatürle benzerlikler göstermesi açısından önemliyken; bu ortamların eğitim alanlarına dahil edilmeden önce daha iyi anlaşılması yeni çalışmaları gerektirir.
Özet (Çeviri)
Virtual Environments (VEs) are emerging with developing technology, and teachers are necessary to educate themselves to employ technology to raise twenty-first century skills in the new generation. In this manner, Immersive Virtual Environments (IVEs) are the settings that encourage learners to be engaged, independent, and motivated, which are the features of self-regulated learners. The current study aims to investigate mathematics teachers' self-regulated learning (SRL) behaviors in IVEs during problem-solving since promoting students' SRL behaviors are possibly encouraged by teachers' SRL behaviors. By considering the purpose of the study, a case study was conducted with eleven middle school mathematics teachers who were able to practice during the Pandemic by Prisms, an IVE focusing on exponential growth through a game. The video records were taken for the think-aloud data collection process. After the participants experienced the immersive environment, a semi-structured interview was conducted to get reflections on the experience. The transcripts of the records are analyzed by a coding scheme that includes four main phases of SRL behaviors: planning, monitoring, strategy use, and evaluation. The findings demonstrated that while planning has been the least referred SRL behavior, strategy use behavior was the most addressed SRL behavior. This study is significant to see similarities in the existing literature; however, understanding such environments requires further investigation before it is included in educational settings.