Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası
Compulsory liability insurance for medical malpractice
  1. Tez No: 790945
  2. Yazar: KADİRİYE DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hekim ve hemşirelerin görevi, bireylerin hasta olmalarını önlemek, hastalık durumunda onları iyileştirmektir. Hastanın iyileşmesi için uygulanan tıbbi müdahaleler kimi zaman hastanın yaralanmasına kimi zaman da ölümüne neden olabilmektedir. Bu durumlarda tıbbi müdahaleyi gerçekleştiren hekim ve hemşirenin sorumluluğundan söz edilmektedir. 'Hasta hakları'nda gerçekleştirilen iyileştirmeler, toplumun bilinçlenmesi, teknolojinin kullanımının halk arasında yaygınlaşması sağlık uygulayıcılarına özellikle hekimlere yönelik tıbbi uygulamalarına bağlı meydana gelen olumsuzluklar nedeniyle açılan tazminat davalarının sayısında artışa neden olmaktadır. Tıbbi hizmet sunan kuruluşlara ve sağlık uygulayıcılarına özellikle hekimlere yönelik açılan tazminat davalarındaki artış tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de 'Mesleki Sorumluluk Sigortası'na olan ihtiyacı arttırmıştır. Çalışmanı amacı, ülkemizde 2010 yılında zorunlu hale getirilen 'Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Mali Sorumluluk Sigortası hakkında bilgi vermektir. Bu amaç doğrultusunda, tıbbi uygulamalar ve sorumluluk sigortası ile ilgili temel kavramlar açıklanmış, hekim ve hemşirelerin mesleki uygulamalarından doğan sorumlulukları, hakları ve görevleri ele alınmıştır. Ülkemizde uygulanan 'Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Mali Sorumluluk Sigortası'nın kapsamı yalnızca hekimler, diş hekimleri ve uzman hekimlerdir. Ancak mevcut sistem ve sorunlar irdelendiğinde hemşirelerin ve tıbbi hizmet sunan kuruluşlarında sigorta kapsamına alınması gerekmektedir. İlerleyen zamanlarda tazminat davalarındaki ve tazminatlardaki artışa bağlı olarak prim ödemelerinin artmaması ve sigorta şirketlerinin zarara uğramaması için sistem oluştururken gerekli yasal çalışmaların ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The duty of physicians and nurses is to prevent individuals from getting sick and to cure them in case of illness. Medical interventions applied for the recovery of the patient can sometimes cause injury to the patient and sometimes death. In these cases, the responsibility of the physician and nurse who performs the medical intervention is mentioned. Improvements in 'patient rights', raising awareness of the society, and widespread use of technology among the public have led to an increase in the number of compensation cases filed against healthcare practitioners, especially physicians, due to the negative effects of their medical practices. The increase in compensation cases filed against medical service providers and healthcare practitioners, especially physicians, has increased the need for 'Professional Liability Insurance' in our country as well as all over the world. The aim of the study is to provide information about the 'Financial Liability Insurance for Medical Malpractice', which was made compulsory in our country in 2010. For this purpose, the basic concepts related to medical practices and liability insurance are explained, and the responsibilities, rights and duties of physicians and nurses arising from their professional practices are discussed. The scope of the 'Financial Liability Insurance for Medical Malpractice' implemented in our country is only for physicians, dentists and specialist physicians. However, when the current system and problems are examined, it is necessary to be covered by the insurance of nurses and medical service providers. In the future, due to the increase in compensation cases and indemnities, necessary legal studies and regulations should be made while creating a system so that premium payments do not increase and insurance companies do not suffer losses.