Din görevlilerinin mezhep algısı: Şırnak örneği
The perception of the religion officers: The case of Sirnak
- Tez No: 790957
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. FEVZİ RENÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Temel İslam Bilimleri içerisinde önemli bir yere sahip olan İslam Mezhepleri Tarihi alanında büyük bir eksiklik olarak hissettiğimiz ''Din Görevlilerinin Mezhep Algısı: Şırnak Örneği'' konulu çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı ve önemi, kapsamı ve sınırlıkları, yöntemi ve kaynaklarından oluşmakta olup din görevlilerinin cinsiyet, mezuniyet, medrese eğitimleri gibi durumlarını değerlendirdik. Birinci bölümde sorulara verdikleri cevaplar bağlamında çapraz tablo analizlerini yaptık. Bu analizde din görevlilerine yönelttiğimiz sorulardan çıkan verileri ayrı ayrı değerlendirdik ve yorumladık. İkinci bölümde katılımcılara yönlendirdiğimiz çoklu cevaplı soruların tablo analizlerini yaptık. Bu bölümde din görevlilerinin yetiştikleri sosyal çevre, benimsedikleri mezhep düşünceleri ve sahip oldukları mezhep algılarını görmeyi amaçladık. Üçüncü bölümde ise din görevlilerin mezhep algılarının tablo analizlerini yaptık. Burada din görevlilerinin sahip oldukları mezhep algılarını tablo ve veriler bağlamında değerlendirmek istedik. Özellikle din görevlilerinin cinsiyet, eğitim durumu, devam ettikleri görev durumları ve medrese eğitimi alma durumuna göre mezhep algılarını görmeyi amaçladık. Sonuç bölümünde ise bu çalışmamız ile elde ettiğimiz bulguları ve vardığımız kanaatleri sunduk.
Özet (Çeviri)
Our study on 'Religious Officials' Perception of Sects: The Case of Sirnak', which we feel as a major deficiency in the field of the History of Islamic Sects, which has an important place in basic Islamic Sciences, consists of an introduction and three parts. In the introduction section, the subject of the research consists of its purpose and importance, scope and limitations, methods and resources, and we evaluated the status of religious officials such as gender, graduation, madrasa education. In the first part, we made cross-table analyses in the context of their answers to the questions. In this analysis, we evaluated and interpreted the data obtained from the questions we posed to religious officials separately. In the second part, we made tabular analyzes of the multiple-answer questions we directed to the participants. In this section, we aimed to see the social environment in which religious officials were raised, the sectarian thoughts they adopted and the sectarian thoughts they had. In the third section, we made tabular analyzes of religious officials' sectarian perceptions. Here, we wanted to evaluate the sectarian perceptions of religious officials in the context of tables and data. In particular, we aimed to see the sectarian perceptions of religious officials according to their gender, educational status, duty status and madrasa education status. In the conclusion section, we presented the data, findings and conclusions we obtained with this study.