Web tasarım projelerinin çocukların temel kodlama eğitimine etkileri üzerine bir çalışma
A study on the effects of web design projects on the basic coding education of children
  1. Tez No: 790981
  2. Yazar: ÖNDER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME FİLİZ ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Etki Değerlendirme Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırmada web tasarım projelerinin çocukların temel kodlama eğitimine etkileri üzerine bir çalışma incelenmiştir. 2021 – 2022 eğitim öğretim yılında Adana ili Çukurova ilçesinde bir devlet okulunda ilkokul 5.sınıfta öğrenim görmekte olan 30 öğrenciye rastgele seçilen 15'i deney gurubu diğer 15'i ise kontrol gurubu olarak 3 hafta süren bir eğitim uygulanmıştır. Eğitim sürecinde kontrol gurubuna temel kodlama eğitimi ders içeriği anlatılırken deney gurubuna temel kodlama eğitimi ders içeriğinin yanında örnek web sitesi uygulanmıştır. Çalışmada 3 haftalık eğitim öncesinde her iki guruba beceri testi ön test uygulanmış olup, eğitim sonunda ise her iki guruba beceri testi son test uygulanmıştır. Ayrıca eğitim sonunda öğrencilere Kodlama Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Ön test sonuçları analiz edildiğinde deney grubu öğrencilerinin ortalaması X = 4,33 kontrol grubu öğrencilerinin ortalaması ise X = 4,47 olarak bulunmuştur. Bağımsız örneklem t – Testinde p=0,723 olup, bulunan bu p değeri 0,05 değerinden büyük olduğundan her iki gurup arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Son test sonuçları analiz edildiğinde ise deney grubu öğrencilerinin ortalaması X = 4,13 kontrol grubu öğrencilerinin ortalaması ise X = 0,13 olarak bulunmuştur. Bağımsız örneklem t-Testi sonucunda p=0,000 olup, bulunan bu p değeri 0,05 değerinden küçük olduğundan iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu ve bu farkın deney gurubu öğrencileri lehine olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, a study on the effects of web design projects on children's basic coding education was examined. In the 2021-2022 academic year, a 3-week education was applied to 30 students who were studying in the 5th grade of primary school in a public school in Çukurova district of Adana province, 15 of which were randomly selected as the experimental group and the other 15 as the control group. While the basic coding training course content was explained to the control group during the training process, a sample website was applied to the experimental group besides the basic coding training course content. In the study, a pre-test was applied to both groups before the 3-week training, and a post-test was applied to both groups at the end of the training. In addition, the Attitude Scale towards Coding Education was applied to the students at the end of the training. When the pre-test results were analyzed, the mean of the experimental group students was X = 4.33, and the mean of the control group students was X = 4.47. In the independent sample t-Test, p=0.723, and since this p value was greater than 0.05, it was seen that there was no significant difference between the two groups. When the post-test results were analyzed, it was found that the average of the experimental group students was X = 4.13, and the average of the control group students was X = 0.13. As a result of the independent sample t-Test, p=0.000 and since this p value is less than 0.05, it was observed that there was a statistically significant difference between the two groups and this difference was in favor of the experimental group students.