Bilimciliğin felsefî temelleri ve eleştirisi
Philosophical foundations and criticism of scientism
  1. Tez No: 790996
  2. Yazar: ALPER GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Science and Technology, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bilimcilik, bilimin yöntemlerinin uygulanabilirliğiyle ilgili sınırlarının, bilgi edinmek için tüm disiplinleri içermek amacıyla genişletilmesi gerektiği görüşüdür. Buna göre kendimiz ve dünya hakkında bilgi edinmemizin güvenilir tek yolu bilimsel yöntemdir. Buna bağlı olarak bilimsel yöntem, insan bilişine dair tüm alanlarda biricik bilgi edinme yöntemi sayılmalı ve insan varoluşu hakkındaki tüm sorular da bilim aracılığıyla çözülmelidir. Bu çalışmada bilimciliğin felsefî çözümlemesi yapılarak ne olduğu ve türleri belirlenmekte ve bilim epistemolojisi ve aklîliğe dayalı olarak eleştirisi yapılmaktadır. Buna göre bilimsel bilginin kesinlik içermemesine bağlı olarak bilimsel sonuçlarla ilgili eleştirelliğin ve şüpheciliğin sürüdürülmesi gerektiği, bilimci genişletmeciliğin ve bilimin bir ideoloji olarak kullanımının yanlışlığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Scientism is the view that the limits of the applicability of the methods of science should be expanded to include all disciplines for the acquisition of knowledge. Accordingly, the scientific method is the only reliable way to gain knowledge about ourselves and the world. Therefore, the scientific method should be regarded as the only method of acquiring knowledge in all fields of human cognition, and all questions about human existence should be answered through science. In this study, scientism is philosophically analysed to determine what it is and its kinds, and it is criticised based on the epistemology of science and rationality. In this respect, due to the lack of certainty of scientific knowledge it is emphasised that the criticality and scepticism about scientific results should be maintained and the fallacy of scientistic expansionism and the use of science as an ideology.