Takip hukuku bakımından sorunlu kredilerin yönetilmesi ve tasfiyesi
Management and liquidation of non-performing loans in terms of execution and bankruptcy law
- Tez No: 790995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bankalar, finansal sistem içerisindeki en önemli aktörlerdendir. Bankaların fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirebilmeleri, kredilerin tümüyle ve zamanında geri dönmesine bağlıdır. Bankalar kredileri, müşterilerine duydukları güven neticesinde geri döneceği inancıyla kullandırırlar. Ancak her kredinin zamanında ve tümüyle ödenmesi mümkün olmamaktadır. Bu sebeple hemen her bankanın bilançosunda az veya çok sorunlu kredi yer alır. Sorunlu kredi stokunun gerektiği gibi tasfiye edilememesi neticesinde, hem bankacılık sektörü hem de reel sektör ciddi finansal problemlerle karşılaşır. Sorunun devam etmesi halinde, ülke çapında ekonomik kriz meydana gelmesi bile ihtimal dâhilindedir. Dolayısıyla sorunlu kredilerin yönetilmesi ve tasfiyesi giderek önem kazanan bir fonksiyon hâline gelmiştir. Bu fonksiyonun yürütülmesinde farklı yaklaşımlar benimsenebilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye uygulaması dikkate alınarak, sorunlu kredilere kavramsal bir çerçeve çizilmeye çalışılmış ve sorunlu kredilerin yönetilmesi ve tasfiyesi uygulamaları, sistematik açıdan idari yollar ve yasal yollar olmak üzere iki ana başlıkta ele alınmıştır. Ayrıca idari yollardaki uygulamaların hukuki nitelendirmeleri de izah edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra karşılaştırmalı hukukta sorunlu kredilere ilişkin takip hukuku dışındaki çözümleme yolları incelenmiş ve son olarak Türkiye'de sorunlu kredilerin daha etkin yönetilmesi ve tasfiyesi için bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are one of the most important actors in the financial system. The ability of banks to perform their functions properly depends on the full and timely return of loans. Banks make loans to their trusted customers believing that they will repay them. However, it is not possible for every loan to be returned on time and completely. For this reason, almost every bank has more or less non-performing loans in its balance sheet. As a result of not being able to properly liquidate the non-performing loans stock, serious financial problems occur both in the banking sector and the real sector. If the problem persists, it is even possible that a nationwide economic crisis will occur. Therefore, the management and liquidation of non-performing loans has become an increasingly important function. Different approaches can be adopted in the execution of this function. In this study, it has been tried to determine a conceptual framework for non-performing loans, taking into account the Turkish practice. Afterwards, the management and liquidation practices of non-performing loans are systematically examined under two main headings, administrative ways and legal ways. In addition, the legal qualifications of the practices in administrative ways have also been tried to be explained. Afterwards, solutions other than execution and bankruptcy law regarding non-performing loans in comparative law were examined, and finally, some suggestions were made for more effective management and liquidation of non-performing loans in Turkey.