Aile hukuku uyuşmazlıklarında arabuluculuk
Family mediation
  1. Tez No: 791025
  2. Yazar: KÜBRA ACER TUNÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hukuki uyuşmazlıkların çözümünde farklı sebeplerle alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin tercih edildiği görülmektedir. Söz konusu yöntemlerin, modern hukuk düzeninin ürünü olduğu söylenemez. Zira geçmişte bireyler arasında doğan uyuşmazlıklarda alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak kabul edilecek birtakım yöntemlerin uygulandığı bilinmektedir. Birçok hukuk sistemi günümüzde söz konusu yöntemlerin uygulama alanını genişletme eğilimindedir. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin uygulandığı alanlardan biri aile hukukudur. Türk hukukunda aile hukuku uyuşmazlıkları bakımından arabuluculuğa dair özel bir düzenleme yoktur. Ancak arabuluculuk esaslarını düzenleyen 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu çerçevesinde aile hukuku uyuşmazlıklarının arabuluculuğa elverişliliği tartışılmaktadır. Bu kapsamda genel bir düzenleme niteliğinde olan 6325 sayılı Kanun ve Türk Medeni Kanunu dikkate alınarak aile hukuku uyuşmazlıklarının arabuluculuğa elverişliliği hakkında bir değerlendirme yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Alternative Dispute Resolutions are preferred in solving legal disputes for different reasons. These methods can not be considered as a product of modern legal order. As known, methods that are similar to alternative dispute resolutions implemented in the past. Nowadays many legal system trying to expand the application methods. Alternative dispute resolution methods are applicable to family law. In Turkish Law there is not a specific mediation regulation for family law disputes. However 6325 numbered Code of Mediation in Legal Disputes, which regulates general principles of mediation, there is a discussion for convenience to family law disputes. In this regard, there has to be an evaluation of convenience for mediation on family law disputes in view of Code of Mediation in Legal Disputes and Turkish Civil Code.