Anglo sakson siyaset felsefesi geleneğinde thomas hobbes'un konumu ve tesiri
The position and influence of thomas hobbes in the tradition of anglo saxon political philosophy
- Tez No: 791027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Britanya, ada olduğu ilk dönemden 17.yy'a kadar geçen sürede birçok siyasi, ekonomik, kültürel krizlere sahne olmuştur. 17.yy'da yaşanan büyük iç savaş, İngiltere'nin en başından beri siyasi anlamda bir bütünlük sağlayamamasının sonucudur. İngiltere İç Savaş döneminde ve neticesinde, yaşanan kıtlıklar, ekonomik kriz, salgın hastalıklar ve önü alınamaz ölümler, Hıristiyan Orta Çağ'ın baskıcı din zorbalığı, insanlar üzerinde büyük baskı oluşturmuştur. İnsanlar bu dönemde kurtuluş çığlığının sesi nereden yükselirse o tarafa koşacak ruh haline sahiptir. Rönesans ise bilim sanat faaliyetleri altında yeni ve modern dünya düzenine geçmek için kavramsal çalışmalar başta olmak üzere, farklı felsefi etkinlikler ve düşünceler geliştirmeye çalıştırırcasına dönemin hemen her düşünürünü etkisi altına almıştır. Batı için keşif olan coğrafi keşifler, Avrupa'nın ticaretle birlikte gelişmesiyle başlayan yeni dönem siyasetteki amacın ve siyaseti oluşturan en temel unsur insanın değişmesi gerektiğini dönemin düşünürleri ve ideolojilerce savunulmuş ve hayata geçirilmiştir. Thomas Hobbes (1558 – 1679) Modern Dönem'de yaşanan bilimsel gelişmelerinden oldukça etkilenerek bu döneme ait bilimsel metotları, siyaset bilimine uyarlamıştır. İnşa etmiş olduğu bu sistem onu alanında ilk yapmıştır. Bilim insanı edasıyla siyaseti ve siyaseti var eden insanı incelemeye tabi tutmuştur. İnsanı, toplumu ve devleti parçalara ayırarak hangi kavramın neye işaret ettiğini anlamlandırmış ve ardından birleştirerek devleti oluşturmuştur. Siyaset felsefesi çerçevesinde çokça bilinen ve tartışılan ve“homo homini lupus”ifadesi Hobbes'a ithaf edilmiş ve Hobbes insanları çıkarcı, bencil olarak tanımlayan bir düşünür olarak okunmuştur. Fakat çalışmamızda amaç edindiğimiz üzere, Hobbes, insanı devlete tabi olması gerektiği açısından ele almış bir filozoftur. Eğer egemen ve devlete tabi olmazsa kaçınılmaz olarak içerisine düştüğü durum onu doğa durumunda tasvir etmiş olduğu fakat hiçbir eserinde ifade etmediği şekle dönüştürecektir. Çalışma, Hobbes'un ortaya koyduklarını anlamak ve onu İngiltere tarihi içerisinde okumak açısından literatüre bir katkı sağlamayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Britain has been the scene of many political, economic, and cultural crises from the first period it was an island to the 17th century. The great civil war of the 17th century is the outcome of England's inability to achieve political unity from the very beginning. During and after the civil war, famines, economic crisis, epidemics and unavoidable deaths, the oppressive religious tyranny of the Christian Middle Ages created great pressure on people. In this period, people have the mood to run wherever the voice of the cry for salvation rises. Renaissance, on the other hand, influenced almost every thinker of the period, as if trying to develop different philosophical activities and thoughts, especially conceptual studies, in order to move to a new and modern world order under science and art activities. Geographical discoveries, which are discoveries for the West, and the idea that the purpose of the new era in politics, which started with the development of Europe with trade, and the idea that people, who are the most basic elements of politics, should change, were defended, and implemented by the thinkers and ideologies of the period. Thomas Hobbes was highly influenced by the scientific developments of the modern period and adapted his methods to political science. This system that he built made him the first in his field. In the manner of a scientist, he has subjected politics and the person who created it to scrutiny. By dividing it into parts, he made sense of which concept refers to what, and then combined it to form the state. Thomas Hobbes has been read as thinker whose political philosophy concepts are widely known and discussed, and who argues that people are always self-interested and selfish with the expression of“homo homini lupus”. However, as we aim in our study, Hobbes is a philosopher who has dealt with the human being in terms of being subject to the state. If he is not sovereign and subject to the state, the situation he is in will inevitably transform him into a form that he has described in the state of nature but not expressed in any of his works. The study aims to contribute to the literature in terms of understanding what Hobbes has put forward and reading him in the history of England.