Mineralogy of the adularia occurences in the vicinity of Ovacık and Yeniköy/Çine area (Menderes massif)
- Tez No: 79106
- Danışmanlar: PROF. DR. O. ÖZCAN DORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
VI ÖZET Menderes Masifi'nin Çine Asmasifi'nde, Çine'nin yaklaşık 6-8 km güneydoğusunda, Yeniköy ve Ovacık köyleri çevresinde yer alan çalışma alanı yaklaşık 28 km2'lik bir alanı kapsamaktadır. Bölgedeki kayaçlar, ana birimler ve damar dolgu birimleri olmak Özere iki farklı birimde ayırtlanmıştır. Ana birimler gnays birimi, leptit birimi(metavolkanit) ve granat-mika şist birimlerinden oluşmaktadır. Kalınlığı 2-3 km'ye ulaşan gnays birimi birbiriyle geçişli olan gözlü gnays, bantlı gnays ve granitik gnaysların oluşturduğu üç farklı tipte gözlenmektedir. Metamorfizma koşullarını simgeleyecek anahtar mineral içermez. Gnaysların mineral bileşimleri kuvars, K-feldspat(ortoklas), plajioklas (oligoklas), biotit, muskovit, granat, zoisit, sfen, apatit ve zirkondan oluşmaktadır. Gnayslar kalkalkalen, alüminyumu yüksek, orta-yüksek K içerikli, iki mikalı lökogranitler olup S-tipini simgelerler. Gnays birimi uyumlu dokanakla metavolkanitler tarafından üstlenir. Metavolkanitler içerdikleri mineral bileşimlerine göre granat metavolkanit, disten- sillimanit-granat metavolkanit ve piroksen-sillimanit-granat metavolkanit olarak gruplara ayrılmıştır. Metavolkanitlerin ilksel kayaları andezitten riyodasite kadar devamlılık gösteren kıta içi voOcanitlerdir. İstifteki en genç kaya birimi olan granat-mika şist birimi keskin şistozite ve belirgin granat kristalleri içermesiyle karakteristiktir. Damar dolgu birimleri üç farklı pegmatoid damarları olarak ayırtlanmıştır; Bunlar Çine Asmasifi'ndeki gnayslar ve metavolkanitler içerisinde oluşan yaşlı pegmatoidvn damarları, aplhik pegmatoid damarları ve en genç pegmatoid damarlandır. Genellikle D-B ve K-G dognütuhı yaşlı pegmatoid damarları kuvars, K-feldspat(ortoklas), plajioklas (an 20-30), muskovit, turmalin ve granat minerallerinden oluşmaktadır. Aplitik pegmatoid damarları düzensiz şekillerde veya birbirini kesen düzgün yüzeyli damarlar şeklindedir. Mineral bileşenleri kuvars, K-feldspat, turmalin ve apathden ibarettir. En genç pegmatoid damarları ise yaklaşık D-B doğrultum olup, yalnızca kuvars ve K-feldspat minerallerinden oluşmaktadır. Damarların yüzeye yakın kesimleri tamamen süt kuvars minerallerinden oluşmakta iken, 2-3 m. daha derinlerde kuvars ve K-feldspatın iç içe büyümeleri sonucu ötektik dokulu zonlar gelişmiştir. Damarlardaki boşlukların içerisinde idiomorf ve yarı saydam adular kristalleri oluşmuştur. Bazı adular kristalleri taze et rengindeki bir çeşit adular türü olan valensianite dönüşmüşlerdir. Bu iki feldspatın birlikte bulunması yörenin soğuma tarihçesinin karmaşık geçtiğini ve bölgenin retrograt metamorfizmadan etkilendiğini göstermektedir. Renksiz ve yan saydam adular kristallerinde (1 10), (1-10) ve (010) kristal yüzeyleri çok iyi gelişmiştir. Monoklinik ve triklinik simetri sunarlar. 2Vx açıları 51° ile 62°. arasındadır. a=1.518, P=1.522, y=1.525. Triklinik simetri gösteren adular kristallerinde eğiklik açısı (9) 15° ile 28° arasındadır. Optik düzlem (010) yüzeyi ile eğik konumdadır. Triklinik adular monoklinik adulann dönüşümü sonucu oluşmaktadır. En genç pegmatoid damarları içerisindeki adulann, palinjenetik evreye ulaşan Geç Eosen'deki Menderes Masifi ana metamorfizmasının en son ürünü olduğu düşünülmektedir. Diğer taraftan adular ile beraber bulunan dumanlı kuvars sıvı kapanım sıcaklıktan adulann yüksek hidrotermal evrede kristalleştiğinin bir göstergesidir. Yaşlı pegmatoid damarlan ile en genç pegmatod damarlarına ait K-feldspatlann major ve eser element içerikleri farklılıklar sunarlar. Yaşlı pegmatoid damarlarına ait K-feldspatlar, Kovanlık tepe ve 403 no'lu tepedeki en genç pegmatoid damarlarınavm oranla daha yüksek Ba, Sr, ancak daha düşük Rb/Sr oram kapsarlar. Her iki damar grubu çok belirgin olmayan fraksryonel kristalleşmeye uğramıştır. Her 3d pegmatokl daman kaOcalkefen ve alüminyumu yüksek karakterdedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The study area is located in the Çine Submassif of Menderes Massif, in the 6-8 km southeast of Çine, vicinity of Yeniköy and Ovacık villages and covers an area of approximately 28 km2. The rock succession of the region can be divided into two seperate units : the main units and the fracture filing units. Gneiss unit, leptite unit(metavolcanite) and garnet-mica schist form the main units. The gneiss unit which reaches up to 2-3 km in thickness are divisible into three types, which -intergrade : augen gneiss, banded gneiss and granitic gneiss. It doesn't contain any index mineral of metamorphic conditions. Their mineral assemblage consist of quartz, K-feldspar(orthoclase), plagioclase(oligoclase), biotite, muscovhe, garnet, zoisite, sphene, apatite and zircon. They are cakalkaline, peraluminous, medium-high K containing two-mica leucogranites and are S-type in character. Gneiss unit is conformably overlain by the metavolcanite. According to their mineral composition metavolcanites are groupped as gamet-metavolcanite, kyaidte- sillimanite-garnet metavolcanite and pyroxene-sillimanite-garnet metavolcanite; lire primary rocks of metavolcanites are the within plate volcanites which ranges from andesites to rhydacites. The youngest rock unit in the sequence is garnet-mica schist and it is characterized by its sharp schistosity and spectacular garnet crystals. The fracture filing units can be distinguished as three different pegmatokl veins : the older pegmatoid veins, aplitic pegmatoid veins and the youngest pegmatoid veins occur in the gneisses and metavolcanics of the Çine Submassif. In the relatively olderpegmatoid veins, which generally alongate W-E and N-S directions, contain quartz, K-feldspars(orthoclase), plagioclase (an 20-30), muscovhe, tourmaline and garnet. The aplitic pegmatoid veins are in disordered forms or in the shapes of smooth surfaced veins intersecting each other. Their mineral constituents are quartz, K-feldspar, tourmaline and apatite. The youngest pegmatoid veins trend E-W direction and made up only of quartz and K-feldspar minerals. While the near-surface parts of the veins contain completely milky quartz minerals, in 2-3 meters depths eutectical zones formed by simultaneously the growth of quartz and K-feldspar. In the cavities smoky quartz and idiomorph and translucent adularia crystals occur. Some of the adularia cryatals are transformed to flesh-red colored“valencianite”a type of adularia. The coexistense of these two minerals indicate that the cooling down history of this region was quite complicated and was effected by retrograde metamorphism. In the colorless and translucent adularia crystals (110), (1-10) and (001 Crystal faces are well-developed. The crystals exhibit monoclinic and triclinic symmetries. 2Vx angles are between 51° and 62°. a=1.518, 0=1.522, y=1.525. The inclination angles in the crystals having triclinic symmetry are