Çocuklarda ve ergenlerde aşırı kilo ve obezitenin karaciğer biyokimyasal işaretler üzerine etkisi
The effect of overweight and obesity on liver biochemical markers in children and adolescents
  1. Tez No: 791086
  2. Yazar: HUDA LUAY ABDULMUNEM AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obezite, farklı metabolik bozuklukların ilerlemesi ile ilişkilendirilerek karakterize edilir. Bu çalışmada, karaciğer enzimleri, lipid profili ve serum protein karbonil içeriği karşılaştırma değişkenleri olarak alınarak obezite ile alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) arasındaki ilişki araştırıldı. Çalışmaya 50 sağlıklı zayıf insan, sağlıklı karaciğeri olan 40 obez insan ve NAFLD'li 40 obez insan dahil edildi. Üç grup arasındaki yaş karşılaştırması, anlamlı olmayan değişiklikler verirken, her iki gruptaki obez kişilerin vücut kitle indeksi, yalın kontrolden önemli ölçüde yüksekti ve aralarında anlamlı değildi. NAFLD obez hastaların serumunda AST, ALT, ALP, LDH ve GGT aktiviteleri kontrol ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde artarken, ALT, ALP ve LDH sağlıklı obez kişilerde kontrol ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde arttı. AST ve GGT'nin NAFLD obez kişilerde sağlıklı obez kişilere göre anlamlı derecede yüksek olduğu gözlendi. Her iki grupta da obez kişilerde lipit profili parametreleri önemli ölçüde değişmiştir, ancak NAFLD obez hastalarında sağlıklı obez kişilerle karşılaştırıldığında sadece trigliseritler ve VLDL önemli ölçüde daha yüksek düzeyler göstermiştir. Kontrole kıyasla her iki obez grupta da protein karbonil seviyesi arttı ve sağlıklı obez insanlara kıyasla NAFLD obez hastalarda daha yüksek seviyeler gözlendi
Özet (Çeviri)
Obesity is characterized by associating with the progression of different metabolic disorders. In this study, the relationship between obesity and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) was investigated by taking liver enzymes, lipid profile and serum protein carbonyl content as variables of comparison. The study was included 50 healthy lean people, 40 obese people with healthy liver, and another 40 obese people with NAFLD. The age comparison among the three groups gave non-significant changes, while the body mass index of obese people at both groups was significantly higher than lean control, and non-significant between them. The activities of AST, ALT, ALP, LDH, and GGT were significantly increased in the serum of NAFLD obese patients compared to control, while ALT, ALP, and LDH were increased significantly in healthy obese people compared to control. AST, and GGT were observed to be significantly higher in NAFLD obese people compared to healthy obese people. Lipid profile parameters were significantly altered in obese people at both groups, but only triglycerides and VLDL were showed significant higher levels in NAFLD obese patients compared to healthy obese people. The level of protein carbonyl was increased in both of obese groups compared to control, and further significant higher levels were observed in NAFLD obese patients compared to healthy obese people