KFD'li çocuklarda apelın, glukoz, D vitamini ve bazı biyokimyasal parametrelerin rolünün incelenmesi
The study of role apelin, glucose, vitamin D and some biochemical parameters in children with KFD
- Tez No: 791085
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mevcut araştırmada, böbrek yetmezliği (RF) hastalığı olan çocuk ve gençlerde başlıca biyobelirteçler olarak apelin, D vitamini ve arginazdaki değişimi incelemeye çalışıyoruz. Yaşın etkisini (özellikle ergenlik döneminde meydana gelen değişiklikleri) çalışmanın dışında bırakarak, optimum bir karşılaştırma stratejisi elde etmek için yaşlarına göre iki kontrol grubu kaydedildi. Sonuçlar, ne çocuklarda ne de gençlerde hastalar ve kontroller arasında anlamlı olmayan apelin seviyesi değişikliği göstermiştir. Hem çocuk hem de ergen RF hastalarında serum D vitamini düzeyi karşılık gelen kontrole göre azalırken, D vitamini düzeyi çocuklar ve ergenler arasında anlamlı olmayan bir şekilde farklıydı. Hem çocuklarda hem de gençlerde RF hastalarında serum arginaz düzeyi, kontrole kıyasla önemli ölçüde arttı ve gençler, RF hastalığı olan çocuklara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek arginaz seviyeleri gösterdi. D vitamini, RF hastalığı olan çocuklarda arginaz ile negatif korelasyon gösterdi. Son olarak, D vitamini ve arginaz, bu iki parametrenin yükselmesinden kaynaklanan sağlık sonuçlarından kaçınmak için çocuklarda ve gençlerde RF vakalarını izlemek için kullanılabilirken, apelinin çocuklarda böbrek yetmezliğinin patofizyolojisi ile ilişkili olmadığı bulunmuştur. gençler.
Özet (Çeviri)
At the current research we attempt to study the change in apelin, vitamin D, and arginase as principal biomarkers in children and teenagers with renal failure (RF) disease. Two groups of control were enrolled according to their age to get an optimum comparison strategy, leaving the effect of age (especially the changes that happen during puberty) out of the study. The results have shown non-significant change of apelin level between patients and control neither in children nor in teenagers. While serum vitamin D level was reduced in RF patients of both children and teenagers compared to the corresponded control, whereas the level of vitamin D was non-significantly differed between children and teenagers. Serum arginase level was increased significantly in RF patients of both children and teenagers compared to control, and the teenagers have shown significant higher levels of arginase compared to children with RF disease. Vitamin D was correlated negatively with arginase in children with RF disease. At last, vitamin D and arginase can be used to monitor the RF cases in children and young people to avoid the health consequences arises from the upregulation of these two parameters, while apelin was found to be unassociated with the pathophysiology of renal failure in children and teenagers.