Endüstriyel atıksu aritmında zeytin çekirdeği tozunun doğal pıhtılaştırıcı olarak kullanilabilirliğinin belirlenmesi
Determination of the usage of olive seed powder as natural coaler in industrial wastewater treatment
  1. Tez No: 791096
  2. Yazar: MAHMUT KOPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE UGURLU KARAAĞAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SHADİ S. ABUJAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, zeytin çekirdeği tozunun demir çelik endüstrisi atık sularının arıtımında doğal pıhtılaştırıcı olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Atık sudaki KOİ, toplam askıda katı madde (TKM), amonyum-azotu (NH3-N), mangan (Mn), demir (Fe), çinko (Zn), alüminyum (Al) ve nikel (Ni) konsantrasyonları belirlendi. Demir çelik endüstrisi atıksuyu arıtımında zeytin çekirdeği tozu dozajının ve pH'nın pıhtılaşma üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılan pıhtılaşma deneyleri, bir Orbital çalkalayıcı ve bir flokülasyon cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Zeytin çekirdeği tozu ile demirçelik endüstrisi atıksuyundan KOİ, TKM, NH3-N, Mn, Fe, Zn, Al ve Ni'in maksimum giderim yüzdeleri, %86,33, 99,00, 72,43, 80,86, 91,51, 92,64, 73,68 ve %84,33 olarak belirlenmiştir. Sırasıyla 1g/200mL dozaj kullanılarak pH 8'de pıhtılaşma sürecine dahil olan birkaç fonksiyonel grubun varlığı FTIR çalışması ile gösterilmiştir. Zeytin çekirdeği tozunun atık su arıtımı için bitki bazlı bir doğal pıhtılaştırıcı olarak büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve demir-çelik endüstrisinden gelen atık suların arıtılmasında kullanılabileceğini söylemek mümkündür. Bu durum su arıtma proseslerinde bitki bazlı doğal koagülantların verimli bir şekilde kullanılabilceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of olive seed powder as a natural coagulant in the treatment of iron and steel factory wastewater was studied. The concentrations of COD, total suspended solids (TSS), ammonia-nitrogen (NH3-N), manganese (Mn), iron (Fe), zinc (Zn), aluminum (Al), and nickel (Ni) in effluent wastewater were investigated. Coagulation experiments on the effects of iron and steel factory wastewater, pH, and olive seeds powder dosage on coagulation efficacy were conducted using an Orbital shaker and a flocculation device. The maximum removal percentages of COD, TSS, NH3-N, Mn, Fe, Zn, Al, and Ni by olive seeds powder were 86.33, 99.00, 72.43, 80.86, 91.51, 92.64, 73.68, and 84.33 % for effluent at natural pH 8 using 1g/200mL dosage, respectively. The presence of several functional groups involved in the coagulation process was shown by the FTIR study. It is possible to argue that olive seed powder has huge potential as a plant-based natural coagulant for wastewater treatment and that it might be used to treat wastewater from iron and steel factories. Enormous promise as a plant-based natural coagulant for water treatment.