Investigating the applicability of virtual reality models in construction industry
Sanal gerçeklik modellerinin inşaat sektöründe uygulanabilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 791097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Geçtiğimiz yıllar ve on yıllar boyunca, inşaat süreçleri, özellikle dev projelerden bahsederken, daha karmaşık ve ayrıntılarla dolu hale geldi. Belirlenen bütçe ve süre içerisinde inşaatın güvenliğini ve kalitesini garanti edecek şekilde istenilen amaca ulaşmak amacıyla çalışmak çok zor hale gelmektedir. Bu araştırma, sanal gerçeklik teknolojisini modern inşaat projelerinde uygulamak için gerekli yöntemleri ve bu teknolojinin kullanımının karşılaştığı zorlukların neler olduğunu ve çözüm bulmayı ve inşaat endüstrisi ortamı yaratmak için çeşitli teknolojiler ve modellerle nasıl ilişkilendirilebileceğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. hem müşterinin hem de proje içindeki çalışma ekibinin projeleri anlamasını ve tüm ayrıntılarına inmesini sağlayan sanal bir model. Sanal gerçeklik sistemi sayesinde bilgiye hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabiliyoruz. Örneğin, uygulama sürecinde belirli bir kusur meydana geldiğinde, sanal olarak çözülebilir ve proje için güvenlik ve emniyet sağlamak için uygun çalışma mekanizması sağlanabilir. Teknolojinin kendisini diğer teknolojilerden ayıran bir avantajı, müşterinin tasarım ve uygulama sürecine eksiksiz bir sanal ortam içerisinde katılmasını sağlaması ve daha fazla esneklik ve etkinlik katan ve daha hızlı sonuçlar veren daha önceki bir mühendislik altyapısı olmadan müşteriye fikir vermesidir. projeyi bitirmek için gereken zamandan ve paradan tasarruf etmemize yardımcı olan mühendislik çözümleri. Projenin uygulama aşamasında da paydaşlar için tam bir homojenlik sağlanması amaçlandı. Ayrıca, özellikle şirket sahipleri, yatırımcılar ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak uzmanlaşmış merkezlerde sanal gerçeklik teorisinin öğrenilmesi ve teorik olarak tanıtılması konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
During the past years and decades, the construction processes have become more complex and fuller of details, especially when talking about giant projects. It becomes very difficult to work for the purpose of reaching the desired goal in a way that guarantees safety and quality of construction within the specified budget and time. This research aims to analyze the methods necessary to apply virtual reality technology within modern construction projects and what are the challenges facing the use of this technology with finding solutions and how it can be linked with various technologies and models to create an environment of construction Industry and a virtual model that enables both the client and the work team within the project to understand the projects and delve into all its details. Through the virtual reality system, we can access information quickly and reliably. For example, when a certain defect occurs during the implementation process, it can be solved in a virtual way and ensure the appropriate work mechanism in order to achieve security and safety for the project. The technology has an advantage that distinguishes it from other technologies in that it enables the customer to participate in the design and implementation process within a complete environment virtual and give the customer opinions without a prior engineering background, which adds more flexibility and effectiveness and provides quick engineering solutions, which helps us save the time and money needed to finish the project. The aim was also to provide complete homogeneity during the implementation phase of the project for the stakeholders. In addition, the subject of learning the theory of virtual reality and getting acquainted with it theoretically within the specialized centers, especially for company owners, investors and university students, was addressed.