Çarpım t-normu ile fuzzy aritmetik
Fuzzy arithmetic with product t-norm
- Tez No: 791101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tezin odak noktası çarpım t-normu ile fuzzy aritmetik işlemlerdir. Literatür incelendiğinde çarpım t-normu ile ilgili çalışmalarda bulunan bulgular, şu ana kadar elde edilebilen en iyi yöntemin bile, yalnızca ayrık noktalar için sonuçlar hesaplayabilen, yüksek işlem maliyetli ve sadece yaklaşık sonuç bulabilen bir algoritma olduğu görülmektedir. Çalışmada üçgensel fuzzy sayılar için çarpım t-normu ile toplama ve çarpım t-normu ile çarpma için açık formüller elde edilmektedir. Bu formüller, şimdiye kadar önerilen hesaplama yöntemlerinin aksine, işlem maliyetinden uzak ve tüm noktalar için kesin sonuçlar elde edebilen özellikleriyle, geçmişte yapılan çalışmaların yerini kolayca alabilir. Bu işlemlerde şekil koruma olmaması, tekrarlayan işlemler için sorun yaratmaktadır. Fakat bu sorun uygun yaklaşımların sunumu ile çözülmekte ve tekrarlayan işlemlerin yapılması konusunda önemli sonuçlar doğurmaktadır. Özetle bu çalışmanın amacı çarpım t-normu ile yapılacak aritmetik işlemlerin tam sonucunu, sürekli bir formda üreten yeni bir yöntem sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The focus of this thesis is fuzzy arithmetic operations under the product t-norm. A review of the literature shows that the results of the studies on the product t-norm demonstrate even in the best approach now available an algorithm that can only compute results for discrete points, requiring high computing costs only be able to find approximations of the results. In this study, explicit formulas are obtained for addition with the product t-norm and multiplication with the product t-norm for triangular fuzzy numbers. Contrary to the calculation methods proposed so far, these formulas can easily replace the previous studies with their low computational cost and precise results for all points. The lack of shape preservation in these processes creates problems for repetitive operations. However, this problem is solved by the presentation of appropriate approximations leading to notable results for performing repetitive operations. Briefly, the aim of this study is to present a new method that produces the exact result of the arithmetic operations to be performed with the product t-norm in a continuous form.